Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Zubříkův klub pro malé dobrodruhy láká mladé průzkumníky k objevování tajemství pardubického zámku

Historické klenoty pardubického zámku, záhady erbovního znaku Pernštejnů a tradice starých řemesel ožijí v novém vzdělávacím programu určeném pro děti ve věku 5 až 12 let. Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo odpolední Zubříkův klub, sérii setkání pro mladé dobrodruhy, kteří mají zájem hlouběji se ponořit do historie a kultury regionu. Setkání probíhají každé druhé úterý v měsíci od 16:00 do 17:30 hodin, a to od 12. září až do ledna.

Klub nabídne nejen napínavé příběhy o zubrovi a místních legendách, ale také praktické ukázky polozapomenutých řemesel, ukáže krásy skla a odhalí poklady skryté na zámku. „Chceme dětem nabídnout jedinečnou možnost poznat a ocenit kulturní dědictví našeho města a poznat zákulisí muzea," říká koordinátorka programu Monika Kabešová.

Rodiče zájemců mohou své děti přihlásit na celý půlrok či jen na vybraná setkání. Pro více informací a registraci kontaktujte: kabesova@vcm.cz nebo volejte na telefonní číslo 737 151 543.

Program:

12. 9. Dej si pozor na zubra

Víte, jak se pozná velký příběh? I když ho někdo dovypráví, tak příběh stále žije. Legenda o zubrovi taková je. Během programu zažijete vyprávění o velké odvaze Vojtěcha. Zjistíte, jak se to stalo, že zubr je v erbu Pernštejnů.

10. 10. Stará řemesla

Co je to motovidlo nebo trdlo? Co dělal řemenář a jak se vyrábí provaz? O starých řemeslech si budeme vyprávět, ale společně je i vyzkoušíme!

7. 11. Krása skla

Zapojte všech pět smyslů a poznejte sklo. Poznáte tak nejen krásu skla odhalitelnou očima, ale také chuť, zvuky a vůni skla! Navíc si domů odnesete vlastní vitráž.

12. 12. Poklady pardubického zámku

Výprava za proslulým pokladem století s tisíci stříbrných denárů, ale také za ukradeným pokladem pasáčka Jana. Vyrazíte si vlastní minci a vyrobíte pokladničku!

9. 1. 2024 Vytvoř si erb a staň se rytířem

Znáte jednotlivé části erbů? Nebo dokonce heraldické zákonitosti? Chcete do jejich tajů proniknout? Vytvoříte si vlastní erb a vyzkoušíte ho použít v „boji“!