Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Komentovaná prohlídka expozice S.K.L.E.M.

Muzejní akademie o krytu, nejstarším pivu či mincovních pokladech

7. září 2023

Všechny aktivní seniory, kteří mají zájem o historii, umění, přírodovědu, architekturu a práci muzejníků, láká Východočeské muzeum na další kurz Muzejní akademie. Program obsahuje přednášky, komentované prohlídky a procházky, které se budou konat většinou jednou za 14 dní ve středu od 9 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice a jeho okolí.

Více
Depozitář Východočeského muzea – Ohrazenice

Zažijte historii zblízka: Speciální prohlídky a restaurátorské dílny v Zámku Pardubice a depozitáři v Ohrazenicích

5. září 2023

V rámci oslav Dnů evropského kulturního dědictví se v neděli 10. září otevře Zámek Pardubice i muzejní depozitář v Ohrazenicích veřejnosti zdarma. K vidění bude prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence, komentované prohlídky Top 8 pokladů z depozitáře, ale také příležitost nahlédnout do konzervátorských dílen, kde restaurátoři ukážou své umění a dovednosti.

Více
Dej si pozor na zubra

Zubříkův klub pro malé dobrodruhy láká mladé průzkumníky k objevování tajemství pardubického zámku

4. září 2023

Historické klenoty pardubického zámku, záhady erbovního znaku Pernštejnů a tradice starých řemesel ožijí v novém vzdělávacím programu určeném pro děti ve věku 5 až 12 let. Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo odpolední Zubříkův klub, sérii setkání pro mladé dobrodruhy, kteří mají zájem hlouběji se ponořit do historie a kultury regionu. Setkání probíhají každé druhé úterý v měsíci od 16:00 do 17:30 hodin, a to od 12. září až do ledna.

Více
Proměny Dua Vespral

Podmanivé smyčce Dua Vespral rozezní zámeckou kapli Tří králů

1. září 2023

Zámecká kaple Tří králů se dvakrát za rok stává svědkem ojedinělých hudebních chvil. Letos se tak stane opět 6. září, kdy ji od 18 hodin rozezní Duo Vespral. Exkluzivní prostor, postavený Vilémem z Pernštejna pro příslušníky pernštejnského rodu, může pojmout pouhých 30 šťastlivců, vstupenky je proto vhodné zakoupit s předstihem.

Více
Pivo Sluneční bárka

Starodávný nápoj bohů – přijďte ochutnat Sluneční bárku a popovídat si s autorem receptu!

29. srpna 2023

Milovníci historie a piva se mohou těšit na nevšední událost. V pátek 1. září od 19 hodin se v Zámecké kavárně uskuteční ochutnávka Sluneční bárky – nápoje inspirovaného nejstarším doloženým pivem ve střední Evropě. Chuť, která měla sbližovat s bohy, doplní i zážitek filmový v podobě krátkého dokumentu o unikátním bronzovém vědru, ve kterém bylo nejstarší pivo nalezeno. O tvorbě receptu bude mluvit jeho autor, pivovarník a chemik Lukáš Kučera.

Více
Kdy jste je viděli naposledy?

Poslední šance objevit mizející přírodu na pardubickém zámku

17. srpna 2023

Kdy jste je viděli na posledy? Třeba sýčka, sysla, modráska nebo koukol? Na tuto otázku dává odpovědi stejnojmenná výstava na pardubickém zámku. Pokud jste tuto velkou interaktivní expozici pro děti i dospělé ještě neviděli, máte poslední možnost. V neděli 3. září totiž končí. Prodloužit až do konce roku se ale Východočeskému muzeu v Pardubicích podařilo výstavu o krojích.

Více
Branný den

Branný den na zámku slibuje výlet do časů studené války

4. srpna 2023

Pláštěnky, igelitové pytlíky a gumičky – výlet do času studené války slibuje sobotní Branný den na pardubickém zámku. Připomene neoblíbené školní branné dny, před hradbami předvede ležení civilní obrany, při komentovaných prohlídkách zavede do útrob tajemného krytu civilní obrany a nezapomene ani na aktivity pro děti. Od 10 do 18 hodin se návštěvíci seznámí s historií civilní obrany a studené války a poznají aktuální prostředky ochrany obyvatel. Na akci je vstup zdarma, ale místa na prohlídkách je nutné předem rezervovat.

Více
Střílení u pernštejnských kanonů

Střílení u pernštejnských kanonů s dravci a mečířskou dílnou

31. července 2023

Slavnostní salvu z pernštejnského kanónu, dobové palné zbraně, mečířská, platnéřská a puškařská dílna nebo ukázky dravých ptáků a sov – to vše nabídne vojensko-historická akce Střílení u pernštejnských kanonů. Ve středu 2. srpna od 14 do 19 hodin na Zámku Pardubice pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích její 7. ročník. Vstup je zdarma.

Více
Zahájení Pernštejnlove 2023

Divadelní festival Pernštejnlove – dobře namíchaný divadelní i hudební koktejl

31. července 2023

Osmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove se povedl jako dobře namíchaný divadelní i hudební koktejl. Od úterý 25. do soboty 29. července se na pardubickém zámku objevily soubory z celé republiky s inscenacemi nejrůznějších žánrů. Diváci viděli tragikomedii, klauniádu, akrobacii, muzikál, thriller, filmovou adaptaci, monodrama, interaktivní divadlo nebo pohádku. Dvanáct divadelních produkcí a pět hudebních se vešlo do pěti dní. Hrálo se na obou nádvořích, v parkánu a v šapitó na prvním zámeckém rondelu.

Více