Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Branný den

Branný den na zámku slibuje zážitkové prohlídky krytu a program pro děti

10. srpna 2022

Studená válka s renesancí se potkávají v Pardubicích na jediném místě – na zámku v krytu civilní obrany. Tato mimořádná technická památka, zbudovaná v renesančním opevnění, připomíná temná 50. léta a historii světa rozděleného železnou oponou. V sobotu 13. srpna tu Východočeské muzeum ve spolupráci s Military klubem Ostřešany pořádá Branný den, kde seznámí návštěvníky zážitkovým způsobem s historií civilní obrany a studené války a připomene aktuální prostředky ochrany obyvatel. Na akci je vstup zdarma.

Více
Hřeben Bruce Willise - diváci na zahajovacím představení Pernštejnlove 2022

Divadelní festival Pernštejnlove zažil navzdory deštivému závěru rekordní návštěvnost

1. srpna 2022

Rekordní návštěvnost a spokojené diváky hlásí divadelní open air festival Pernštejnlove, který v sobotu skončil na pardubickém zámku. I když závěrečný večer skrápěl vytrvalý déšť, diváci si nenechali ujít představení o populární masožravce Adéla ještě nevečeřela v podání pražského souboru Hrobeso a řada jich neváhala zažít půlnoční konverzačně pohybovou grotesku Na políčku od uskupení Ductus Deferens.

Více
Střílení u pernštejnských kanonů

Střílení z pernštejnských kanonů letos připomene Vratislava z Pernštejna

29. července 2022

Dvě mohutné repliky pernštejnských varhanových děl na zámeckých valech připomínají slavnou éru Pernštejnů a jimi postavené unikátní opevnění pardubického zámku. Jejich historii připomene Východočeské muzeum v Pardubicích ve středu 3. srpna vojensko-historickou akcí Střílení u pernštejnských kanonů. Program začíná ve 14 hodin v zámeckém parkánu, vstup je zdarma.

Více
Zahájení festivalu - představení Hřeben Bruce Willise

Vyprodaný Hřeben Bruce Willise odstartoval Pernštejnlove na pardubickém zámku

27. července 2022

Vyprodané hlediště přivítalo v úterý na pardubickém zámku herce olomouckého Divadla Tramtarie. Sedmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove zahájila úsměvná retro komedie Vladislava Kracíka o tom, že každý má nějaký mindrák a jak s nadsázkou a sebeironií zvládnout mužské padání vlasů. Diváci odměnili soubor nadšeným potleskem a večer uzavřelo vystoupení dreampopové kapely teepee.

Více
Ukázky sandálů

Na pardubickém zámku si vyrobíte sandály na míru

22. července 2022

Prohlédnout si výstavu věnovanou Josefu Gočárovi a rodině Binkových a navíc si ušít vlastní boty? Proč ne! Východočeské muzeum ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou (UMPRUM) pořádá v sobotu 6. srpna od 10 do 18 hodin workshop šití sandálů. Povede ho lektorka UMPRUM Zuzana Jirsová a účastníci si mohou vybrat z několika druhů sandálů, které si ušijí na míru.

Více
Skečman, Roman Zach

Divadelní festival Pernštejnlove startuje na pardubickém zámku příští týden

21. července 2022

V úterý vypukne na pardubickém zámku sedmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Renesanční kulisy přivítají od 26. do 30. července deset představení v hlavním programu, které doprovodí pět koncertů, představení pro děti a půlnoční divadlo. Festival zahájí Hřeben Bruce Willise v podání Divadla Tramtarie. Tahák festivalu, představení Skečmen s Romanem Zachem už je vyprodané.

Více
Pohled do nitra sklepa budovy purkrabství.

Archeologické léto letos láká na hrad Strádov

11. července 2022

Milovníci archeologie si v létě opět přijdou na své. V rámci Archeologického léta je Východočeské muzeum v Pardubicích zve 16. července na zříceninu hradu Strádov na Chrudimsku. Archeologické léto pořádají Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a dalšími archeologickými pracovišti.

Více
Zámek Pardubice, velké nádvoří

Divadelní festival Pernštejnlove hlásí rekordní předprodej a přidává hudební program

30. června 2022

Už za necelý měsíc vypukne na pardubickém zámku sedmý ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Atraktivní program příznivce oslovil a přehlídka hlásí rekordní předprodej. Hlavními lákadly jsou monodrama Skečmen s Romanem Zachem a komedie Hřeben Bruce Willise v podání Divadla Tramtarie. Festival se letos koná v termínu 26. až 30. července.

Více
Kuličková dráha vede modelem zámku s hláskou

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku – kromě výhledu uvidíte proměnu Pardubic a okolní krajiny

30. června 2022

Nový pohled na Pardubice se otevírá návštěvníkům věže zdejšího zámku. Samotný výhled z hlásky se nezměnil, doplnila jej ale panoramata se zakreslenými dominantami krajiny, dalekohledy, světelné panely se zajímavostmi o městě a přírodě i speciální kuličková dráha. Instalace na věži vznikala za provozu.

Více