Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Pudr francouzské značky COTY, 30. léta 20. století.

Webová výstava poodhaluje historii kosmetiky

6. dubna 2021

Zavzpomínejte na maminčinu červenou rtěnku, vůni vašeho prvního pudru nebo na ten parfém v nádherném flakonu, který vždy stál na poličce. Na webu Východočeského muzea v Pardubicích se dnes otevírá výstava plná krásy a péče, barev, zvučných názvů i lákavých reklam. Jmenuje se Kosmetika – krása na prodej a je k vidění na stránce tinyurl.com/krasanaprodej.

Více
Velikonoční šipkovaná

Ozdobte kraslicový keř a zahrajte si velikonoční šipkovanou na zámku

26. března 2021

Zdobíte s dětmi velikonoční kraslice? A chtěli byste se svými výtvory pochlubit? Vezměte svůj výtvor na pardubický zámek a zahrajte si navíc velikonoční šipkovanou, kterou připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Mezi dvanácti úkoly se totiž nachází i keř, na který můžete svou kraslici zavěsit.

Více
Zámecká stopovačka

Zámecká stopovačka otevírá výdejní okénko na ceny

19. února 2021

Východočeské muzeum je uzavřené, přesto si v areálu zámku mohou děti zahrát Zámeckou stopovačku. Od příštího týdne se pro úspěšné řešitele otevírá v pokladně výdejní okénko s cenami – vždy v pondělí od 15 do 16 hodin.

Více
Muzeum jako malované!

Namalujte vlastní výstavu, vyzývá muzeum děti v soutěži

1. února 2021

Východočeské muzeum je uzavřené, výstavy na pardubickém zámku jsou zamčené a návštěvníci se musí spokojit s procházkou po valech nebo aktivitách na internetu. K webovým výstavám, virtuální prohlídce nebo Zámecké stopovačce dnes přibyla nová soutěž pro děti. Jmenuje se Muzeum jako malované a vyzývá děti, aby nějakou výstavu samy namalovaly.

Více
Nová továrna firmy Telegrafia v Pardubicích, snímek pořízený pravděpodobně v roce 1922, tedy ještě před uvedením do plného provozu

Telegrafia – babička Tesly ožila na webu Východočeského muzea

25. ledna 2021

Už posedmé zve Východočeské muzeum na výstavu, která vznikla jen ve virtuální podobě. Jak napovídá její název, Telegrafia – babička Tesly tentokrát zavede návštěvníky do období první republiky do jedné z továren, které jsou s Pardubicemi nedomyslitelně spjaté. Na stránce tinyurl.com/telegrafia je výstava přístupná ode dneška.

Více
Vánoční strom na velkém nádvoří

Na Štědrý den se opět rozsvítí pardubický zámek, muzeum zůstane zavřené

21. prosince 2020

Osmnáct let trvá tradice pardubické Štědrovečerní muzejní noci. Každý rok 24. prosince se večer otevřelo Východočeské muzeum v Pardubicích svým návštěvníkům a nabídlo jim zdarma výběr ze svých výstav a expozic. Letos podobu svátečního večera, který si oblíbily tisíce lidí, ovlivní protikoronavirová opatření. Pokud nedojde k dalšímu zpřísnění, má muzeum v plánu otevřít zámeckou bránu a velké nádvoří pardubického zámku se slavnostně nasvíceným zámkem a vánočním stromem.

Více
Mikulovice - život na hraně

Vychází kniha o Mikulovicích – neobyčejný pohled do dávné minulosti Pardubicka

7. prosince 2020

Taková kniha tu ještě nebyla. Čtenáře zavede do dávné historie Pardubicka otisknuté v nálezech z Mikulovic a jejich okolí. Vypráví ji archeologové, historici a geologové jazykem, kterému porozumí odborníci i veřejnost. Mikulovice – život na hraně je publikace, která shrnuje vše, co se o životě lidí pod mikulovickým kopcem a jeho okolí od pravěku až do stěhování národů dosud podařilo zjistit. Vydává ji Východočeské muzeum v Pardubicích a koupit ji lze v e-shopu muzea nebo v zámecké pokladně.

Více
Zámecká stopovačka

Zámecká stopovačka hravě poodhalí minulost pardubického zámku

3. prosince 2020

Jak zabavit děti po dobu jejich návštěvy areálu zámku, který je v rekonstrukci? Dát jim do ruky ilustrovaný plánek s tajemnými úkoly a nechat je hledat a řešit zámecké hádanky. Zámek totiž nebyl po celou svou historii jen šlechtickým palácem. V průběhu staletí plnil i jiné, leckdy překvapivé funkce. Zábavná, ale také poučná hra zavede nejmenší návštěvníky o pár stovek let zpátky, aby poznali málo známé dějiny pardubického zámku.

Více
Betlém hromniční, orlickoústecký, 1996, autor J. Knapovský

Za Vánocemi minulých generací se vydejte na stránky Východočeského muzea

1. prosince 2020

Virtuální výlet do světa vánočních svátků minulých generací připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Do webové výstavy nazvané Vánoční pozdrav z Pardubic zahrnulo předměty, pohlednice a fotografie spojené se slavením Vánoc, které uchovává ve svých sbírkách. K vidění je ode dneška na stránce tinyurl.com/vanocnipozdrav

Více