Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Stezka Bosou nohou po valech

Po zámeckých valech bosky – kamenitou pouští i pichlavým lesem

3. června 2020

Jak se chodí v labském písku a jak v navátém písku z dun? Jaký je rozdíl mezi opukovou drtí a drceným kamenivem? Celkem deset různých materiálů poznají návštěvníci Zámku Pardubice, kteří se nebudou bát zout své boty. Východočeské muzeum na zámeckých valech včera zpřístupnilo stezku Bosou nohou po valech.

Více
Vycházka s geologem

Geologická vycházka povede po okolí zámku

1. června 2020

Geologickou vycházku připravilo na sobotu 6. června od 14 hodin Východočeské muzeum v Pardubicích. Věnovat se bude hlavně historii výstavby města a zámku v Pardubicích.

Více
Soubor lesních rohů Hradec Králové

Sláva pardubických parforsních honů rozezní zámecký parkán

27. května 2020

Sláva parforsních honů, to je název programu k nedávno otevřené výstavě, který na středu 3. června od 17 hodin připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Návštěvníky výstavou Pardubické parforsní hony v zámeckém parkánu provede její kurátorka Renáta Tetřevová spolu s pozvanými hosty. Potomek zakladatele těchto honů Francesco Kinský dal Borgo návštěvníkům připomene slavnou historii těchto velkolepých společenských událostí. O dobovou atmosféru se postará Soubor lesních rohů Hradec Králové.

Více
Hláska

Pardubický zámek opět otevírá zámeckou věž

21. května 2020

O důvod víc navštívit Zámek Pardubice budou mít zájemci od 26. května. Kromě dvou expozic a venkovní výstavy Východočeského muzea v Pardubicích se znovu otevře i vyhlídka na zámecké věži. Návštěvníci tak po vystoupání 172 schodů odmění výhled na Pardubice, Kunětickou horu a v případě dobré viditelnosti i na úbočí Železných, Orlických hor i Krkonoš. Hláska bude přístupná každý den od 10 do 18 hodin.

Více
Trasy parforsních honů bývaly různorodé. Často vedly přes vesnice, jezdci nezřídka překonávali říční toky. Občas se některý z hostů, který neznal terén, ztratil, například v roce 1881 korunní princ Rudolf

Zlaté časy nejprestižnějších honů ožívají ve fotografiích na Zámku Pardubice

4. května 2020

Zmizelý svět nejvyšší aristokracie, plnokrevných koní a honicích psů ožívá v nové výstavě Parforsní hony v Pardubicích, kterou otevírá Východočeské muzeum v Pardubicích ve středu 6. května. Výstava velkoformátových tisků je volně přístupná veřejnosti v zámecké Open Air Galerii Parkán.

Více
Denáry z chýšťského depotu

Denárový poklad století je kulturní památkou

27. dubna 2020

Ohromily svou kvalitou, ražebním leskem a početností – 1669 mincí a mincovních zlomků, které tisíc let ukrývala zem nedaleko Chýště na Pardubicku, právem dostaly označení poklad století. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti, objevený náhodným nálezcem v roce 2015, se nyní spolu s fragmentem keramické nádoby, dočkal zařazení mezi kulturní památky.

Více
Babočka paví oko (Inachis io)

Poznejte probouzející se přírodu Pardubicka, zve webová výstava Východočeského muzea

24. dubna 2020

Kam byste jeli, abyste slyšeli skřivana nebo zahlédli lelky? Víte, kde najdete bažanku vytrvalou, kterou používali středověcí alchymisté? A kde žijí rákosníčci? O tom, jak dobře znáte přírodu ve svém okolí, se můžete přesvědčit na stránkách zatím stále uzavřeného Východočeského muzea v Pardubicích. Jarní přírodu Pardubicka totiž ode dneška představuje v nové webové výstavě Příroda se probouzí.

Více
Depozitární areál v Ohrazenicích

Dvě budovy depozitářů v Ohrazenicích převzali stavbaři

22. dubna 2020

Pardubický kraj díky penězům z Evropské unie dále upravuje depozitární areál v Ohrazenicích pro své kulturní instituce. Tento týden se uskutečnilo předání stavby firmě TIMRA, která zvítězila ve veřejné soutěži na realizaci úspor energie za 9,5 milionu korun bez DPH. Hotovo by mělo být v závěru tohoto roku.

Více
Detaily stříbrných mincí nalezených v Bělečku

Stříbrný poklad ležel na zahradě v Bělečku přes 300 let, nyní ho posoudí Východočeské muzeum

21. dubna 2020

Překvapení pro archeology připravil Ladislav Frémuth z Bělečka na Pardubicku. Při rozhrnování zeminy z výkopu pro uložení septiku nalezl téměř dvě stovky stříbrných mincí z konce 17. století. Nález v neděli oznámil, a tak archeologové Východočeského muzea v Pardubicích provedli v pondělí 20. dubna dohledávku.

Více