Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Růžena Žertová – architektka domů i věcí, přednáší Petr Klíma

Cyklus Políbeni múzou láká na Vejrycha, Gočára nebo Žertovou

21. března 2023

Políbeni múzou – osobnosti umění ve východních Čechách, to je název jarního přednáškového cyklu Východočeského muzea v Pardubicích věnovaného především historii umění. Mezi témata patří tvorba projektanta místní radnice Jana Vejrycha, stavby pardubických architektů a stavitelů Františka Nekvapila, Václava Otakara Medka nebo dílo slavného semínského rodáka Josefa Gočára. Dojde i na klíčovou osobnost českého malířství Mikoláše Alše a autorku pardubického Prioru Růženu Žertovou. Přednášky začínají 28. března v 18 hodin v přednáškovém sále na zámku a pokračují vždy v úterý až do 25. dubna.

Více
Velikonoční stezka

Velikonoce jak je neznáte – na velikonoční stezce na Zámku Pardubice

15. března 2023

Víte, odkud k nám přihopkal velikonoční zajíček? Ve které zemi přehazují vajíčka přes dům? Kde slaví palačinkový den? To vše se můžete dozvědět na zámecké velikonoční stezce, kterou od soboty 18. března připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích na zámeckých valech. A když přinesete vlastnoručně vyrobenou kraslici, můžete ozdobit i velikonoční keř.

Více
Výstava Jaké odění, takové uctění

Jaké kroje nosili východočeští venkované? Nahlédněte do jejich šatníků v nové výstavě na zámku

2. března 2023

Dávno zmizely z povědomí a dnešní obyvatelé východních Čech často netuší, jak vypadaly. Řeč je o krojích, historickém odívání venkovského obyvatelstva. Víte, jak se oblékaly selky na Pardubicku a jak v chrudimsko-nasavrcké oblasti? Jak se lišil kroj poličský od litomyšlského? A čím se odlišovaly od lidového oděvu v Orlických horách? Do šatníků východočeských venkovanů nyní dá nahlédnout nová výstava s názvem Jaké odění, takové uctění. Připravilo ji Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Muzeem Ostrov lidových krojů a pro veřejnost se otevírá v pátek 3. března.

Více
T. Libánek, P. Válek a J. Jílek s replikou nádoby

Kráska z Kladiny zazářila na filmovém plátně

9. února 2023

Kráska z Kladiny, jak se dnes říká tři tisíce let staré bronzové nádobě z kolekce Východočeského muzea v Pardubicích, opět budila velkou pozornost. Tentokrát okouzlila mezinárodní publikum v kinosále Rady Evropy ve francouzském Štrasburku, kde měl premiéru dokument popisující pozoruhodný příběh tohoto jedinečného nálezu. Slavnostní uvedení filmu pokračovalo v dalším sále vernisáží putovní výstavy o tomto charizmatickém bronzovém vědru, které zřejmě ukrývalo nejstarší doložené pivo ve střední Evropě.

Více
Petr Všetečka, Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Roman Línek, Tomáš Libánek - zhodnocení rekonstrukce Zámku Pardubice

Obnova pardubického zámku pod dohledem významných architektů je za poločasem

7. února 2023

Národní kulturní památka Zámek v Pardubicích, která je v majetku Pardubického kraje, představuje pro region symbolicky něco jako Hradčany pro Českou republiku. Pro její postupnou rekonstrukci a co nejlepší funkčnost proto ustavil náměstek hejtmana Roman Línek před časem poradní sbor architektů. Vedle autora generelu zámku Petra Všetečky do něj patří emeritní děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus a také další uznávaný architekt Josef Pleskot. Všichni se nyní sešli na zámku, aby posoudili hotové části a debatovali nad dalšími etapami rozvoje.

Více
Krematorium

Venkovní výstava připomene 100 let pardubického krematoria

27. ledna 2023

Chaloupka jako z pohádky, chrám ohně, ikonická stavba architekta Pavla Janáka, manifest českého národního stylu. Tím vším je budova krematoria v Pardubicích, která letos slaví 100 let. Její historii připomíná venkovní výstava v areálu pardubického Centrálního hřbitova, kterou připravily Služby města Pardubic společně s Východočeským muzeem v Pardubicích. Pro veřejnost se otevírá 27. ledna.

Více
Ornitologická vycházka u písníků, foto VČM

Světový den mokřadů oslaví muzeum vycházkou

27. ledna 2023

Vydejte se na procházku s ornitologem a oslavte světový den mokřadů! Východočeské muzeum v Pardubicích pořádá v sobotu 4. února ornitologickou vycházku za zimujícími vodními ptáky na písnících Oplatil a Čeperka.

Více
Kdy jste je viděli naposledy?

Pololetní prázdniny pořádá muzeum „v přírodě“

25. ledna 2023

Pololetní prázdniny „v přírodě“ – a přitom v teple a suchu zámku. Východočeské muzeum v Pardubicích zve na program pro děti od 6 do 12 let připravený speciálně na jednodenní prázdniny 3. února 2023. Malé návštěvníky a jejich doprovod čeká celý den od 10 hodin a pak každou další celou hodinu až do 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy Kdy jste je viděli naposledy? a tematické dílny.

Více
Střílení u pernštejnských kanonů

Návštěvnost pardubického zámku se loni přiblížila časům před covidem

19. ledna 2023

Téměř 94 tisíc návštěvníků dorazilo loni na Zámek Pardubice, sídlo Východočeského muzea v Pardubicích. Po letech ovlivněných pandemií covidu a rekonstrukcí se tak renesanční perla v centru Pardubic pomalu dostává na čísla, kterými se pyšnila dříve. Lidé proudili především na nově otevřený prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, výstavu Lidé odvedle a na kulturní akce jako Velikonoce na zámku, divadelní festival Pernštejnlove nebo Sladké Vánoce.

Více