Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Můžem i s mužem

Pernštejn(l)ove se rozrůstá, letos bude o den delší

24. června 2019

Zámek Pardubice bude uprostřed léta už počtvrté patřit divadlu. Festival Pernštejn(l)ove letos zaplní zámecké nádvoří a rytířské sály od 30. července do 3. srpna. Oproti předchozím ročníkům je o den delší a v hlavním programu nabídne o dvě inscenace více. Diváky opět čeká to nejlepší z amatérského divadla a dvě profesionální produkce.

Více
Zaostřeno na sbírky

Muzeum na valech otevřelo výstavu Zaostřeno na sbírky

19. června 2019

Do srdce muzea vtáhne návštěvníky valů pardubického zámku výstava Zaostřeno na sbírky. Oblíbené procházky po koruně opevnění zpestřuje od tohoto týdne deset velkoformátových fotografií exponátů ze sbírek Východočeského muzea. Výstava je volně přístupná do konce srpna.

Více
Druhý tým z České Třebové prezentuje knihu o historii módy.

Video, esej i ručně malovaná kniha bodovaly v soutěži „30 let od sametu“

14. června 2019

Originální videoklip s vlastní písničkou, esej či ručně vyrobená kniha o módě bodovaly v dějepisné soutěži Východočeského muzea v Pardubicích nazvané „30 let od sametu: každodennost 1989-2019“. Finále soutěže věnované výročí sametové revoluce se konalo ve čtvrtek 13. června v sále Jana Kašpara v budově bývalé reálky a vítězství si odnesla Základní škola Skuteč, Smetanova.

Více
Vodomil

Poznejte brouky v Pardubicích

6. června 2019

Rákosníček, vodomil, vírník, potápník, drabčík nebo slíďák? Ty a mnoho dalších brouků a pavouků uvidíte na Procházce s entomologem a arachnologem, kterou ve středu 12. června 2019 od 17 hodin pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích.

Více
Vernisáž v Radě Evropy ve Štrasburku

Výstava má úspěch v srdci Evropy, míří do OSN

5. června 2019

Mezinárodní téma výstavy Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru zaujalo tento týden v sídle Rady Evropy ve Štrasburku zástupce zdejších diplomatických misí. Na vernisáži odpovídali na jejich dotazy 1. náměstek hejtmana Roman Línek, autor výstavy, přední český historik a numismatik profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice a ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Úspěch sklidila také degustace regionálního piva, černého Porteru z pardubického Pivovaru Pernštejn, které společně s pardubickým perníkem ochutnali návštěvníci vernisáže. Z předsálí Rady ministrů ve Štrasburku přišla i pozvánka do sídla OSN do Ženevy.

Více
Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru v New Yorku

Výstava o historii dolaru se představí ve Štrasburku

31. května 2019

Ve francouzském Štrasburku představí v pondělí 3. června Východočeské muzeum v Pardubicích výstavu Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru (Du thaler d´argent tchèque au dollar mondial). Výstava, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, zazáří na slavnostní vernisáži v sídle Rady Evropy. Ve Francii pak bude putovat i v dalších měsících.

Více
Muzejní noc

Pardubická muzejní noc slibuje netradiční noční zážitky

16. května 2019

V pátek 24. května nechoďte brzy spát, ale vyrazte do muzeí a galerií za magickou atmosférou a netradičními zážitky! Od 17 do 23 hodin se hned na devíti místech koná Pardubická muzejní noc. Vstup zdarma a nabitý program připravily Východočeské muzeum v Pardubicích, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie města Pardubic, Výstavní prostor Mázhaus, Krematorium Pardubice, Muzeum Rosice nad Labem, Zelená brána a Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara.

Více
Telefonní ústředna

Vydejte se s dětmi do tajného krytu a historického centra Pardubic

14. května 2019

Speciální prohlídky pro rodiny s dětmi přichystalo na letošní sezónu Východočeské muzeum v Pardubicích. Nejmenší návštěvníky čeká cesta do Tajného krytu, který ukrývají zámecké valy, a výprava za legendami a historií pardubického starého města. Prohlídky se konají v předem vypsaných termínech nebo na objednávku pro skupiny.

Více
Ptačinec prostřední

OMG: poznejte květenu a zajímavé kameny v okolí zámku

9. května 2019

Pardubický kraj pořádá v květnu již čtvrtý festival otevřených muzeí a galerie, který zdomácněl pod mnohoznačnou zkratkou OMG. Láká zájemce do svých kulturních institucí, které jim zdarma a poutavou formou přiblíží něco ze své činnosti. Východočeské muzeum v Pardubicích letos zve na dvě nedělní přírodovědné vycházky v okolí Zámku Pardubice.

Více
Vizualizace expozice Pernštejská rezidence - vstup do zbrojnice

Obnova Zámku Pardubice ukáže jeho jedinečnost v českých i evropských souvislostech

9. května 2019

Na Zámku Pardubice se od začátku letošního roku mohutně bourá a staví. Možná nejvíc od jeho přestavby z gotického hradu na renesanční sídlo mocného rodu Pernštejnů. Pardubický kraj zde jako vlastník této národní kulturní památky zahájil v lednu evropský projekt na rehabilitaci zámku jako pernštejnské rezidence. Výrazným impulzem byla evropská dotace z programu ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci.

Více
Čas

Výstava v zámeckém parkánu odhaluje krásu skrytou v kameni

29. dubna 2019

Bůh bydlí v mlhovině, v jejímž označení najdete jeden z pilířů matematiky, Zděděný řád, Skluzavka času, ale třeba i jen obyčejný Kompot z ananasu a kiwi… To jsou nečekané obrazy, které do achátů a dalších odrůd křemene ukryla příroda. Geolog Jiří Šura tyto detaily kreseb v kameni hledá a své objevy zachycuje i pro ostatní. Vznikají tak magické obrazy, které se letos staly tématem zámecké Open Air galerie Parkán. Výstava Světy v kameni se otevírá vernisáží ve čtvrtek 2. května v 16 hodin.

Více
Exkavace archeologických objektů v k. ú. Vlčnov

Učebnicově zachované půdorysy domů z neolitu u Slatiňan nikdo nečekal

12. dubna 2019

Od listopadu roku 2018 probíhá rozsáhlý archeologický průzkum v trase budoucího obchvatu Chrudimi. Jak ukázaly dosavadní průzkumy Regionálního muzea v Chrudimi a Východočeského muzea v Pardubicích, vede tato 4,57 kilometru dlouhá stavba u Slatiňan přes několik významných archeologických nalezišť, o kterých před započetím odkryvů nikdo nevěděl.

Více
Kubistické prvky

Přednášky o architektonické moderně začnou o týden později

27. března 2019

Nemoc přednášejícího posune začátek přednáškového cyklu Architektonická moderna ve východních Čechách. Ten tak začne ve středu 3. dubna přednáškou o východočeském kubismu. Přednášky na Zámku Pardubice pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích.

Více
Zámek v noci - foto Tomáš Kubelka

Zámek Pardubice se poprvé připojí k Hodině Země

25. března 2019

K Hodině Země, celosvětové akci zaměřené na propagaci ochrany klimatu, se letos poprvé zapojí i Zámek Pardubice. V sobotu 30. března symbolicky na hodinu zhasnou lampy osvětlující palác ze zámeckých valů.

Více
Kubistický štít domu na Čechově nábřeží

Přednášky o architektonické moderně pokračují

19. března 2019

Dubnové středy roku 2019 věnuje Východočeské muzeum v Pardubicích regionální moderní architektuře. Cyklus Architektonická moderna ve východních Čechách začíná ve středu 27. března v 18 hodin v přednáškovém sále na Zámku Pardubice.

Více
Prohlídka rytířských sálů

Rytířské sály Zámku Pardubice se uzavřou rozlučkovými prohlídkami

8. března 2019

Už jen pár týdnů mají návštěvníci Zámku Pardubice možnost zavítat na prohlídku rytířských sálů a kaple Tří králů a obdivovat raně renesanční nástěnné malby včetně Štěstěny vrtkavé. Poté se reprezentační sály na dva roky uzavřou. Čeká je rekonstrukce a budování nové pernštejnské expozice.

Více
Poklad ze Staročernska

Korunový poklad vystavuje muzeum v pokladně

7. března 2019

Záhadný korunový poklad, který získalo Východočeské muzeum v Pardubicích v loňském roce, mohou nově spatřit návštěvníci v pokladně v Labské bráně Zámku Pardubice. Ve vitríně muzeum vystavilo 3 788 jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1948, které byly ukryty v lese nedaleko obce Staročernsko na Pardubicku. Společně s nimi uvidí i obdobný nález z roku 2004.

Více
vcely-Civice2.jpg

Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy Východočeského muzea v Senátu

27. února 2019

Na včely ze všech úhlů i úlů láká výstava Východočeského muzea v Pardubicích, která se slavnostně otevře ve čtvrtek 28. února ve 14 hodin v Zaháňském salonku v Senátu. Pro veřejnost bude přístupná do 28. dubna, vstup je zdarma.

Více
Pernštejnská truhla

Muzeum opět po dvou letech pořádá prohlídky Pernštejnské truhly

20. února 2019

Výjimečné prohlídky Pernštejnské truhly pořádá opět po dvou letech Východočeské muzeum v Pardubicích. Jediný dochovaný mobiliář pernštejnské éry Zámku Pardubice se poprvé představí po dokončené konzervaci, která odhalila některá další tajemství dubového trezoru. Prohlídky budou celkem čtyři a místo na nich je nutné si předem rezervovat.

Více
Program Proměny Pardubic

Za legendou o zubrovi a historií Pardubic vyrazí děti o prázdninách do muzea

28. ledna 2019

Za legendou o pernštejnském zubrovi a za historií Pardubic se vypraví malí návštěvníci, kteří na Zámek Pardubice zavítají o pololetních a jarních prázdninách. Východočeské muzeum v Pardubicích pro ně přichystalo několik programů.

Více