Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Historik Macháček přijede do Pardubic s přednáškou Gustáv Husák: z Mírova na Pražský hrad

Meziválečný intelektuál, komunista, odbojář a povstalec, po válce první muž na Slovensku, trestanec, historik, tvář Pražského jara i stárnoucí normalizátor. To vše byl Gustáv Husák. Jeho mimořádnou monografii vydal historik Michal Macháček teprve loni. V úterý 31. října v 17 hodin přijede na pardubický zámek přednášet v rámci cyklu Padouch nebo hrdina? Rozporuplné role osobností českých dějin. Přednášku nazval Gustáv Husák: z Mírova na Pražský hrad.

V přednáškovém cyklu Východočeského muzea nabízí přední historici netradiční pohled na kontroverzní činy významných postav naší historie. „V čem byl Husák synem své doby, a kdy jí naopak dokázal přesáhnout? Jak se dostal do vězení, a nakonec i do sídla českých králů? Co si o něm mysleli v Moskvě, jakou úlohu sehrával v česko-slovenských vztazích a jaké místo zaujímá v našich dějinách? O tom všem bude za obrazového a filmového doprovodu přednášet historik Michal Macháček,“ zve ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Knihu Gustáv Husák psal její autor Michal Macháček téměř deset let. Zpracoval v ní informace z českých, slovenských, amerických i ruských archivů; v posledním uvedeném se mu dokonce podařilo získat osobní spis, který si Sověti na Husáka vedli.

Cyklus Padouch nebo hrdina pak uzavře o týden později Michal Groman, který 7. listopadu představí nejednoznačný osud Františka Kriegela, který jediný odmítl podepsat Moskevský protokol v roce 1968.