Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Odhal věc 140 +

Vyhlašujeme historickou soutěž k výstavě věnované 140. narozeninám Východočeského muzea v Pardubicích.
A ceny jsou více než lákavé. Pojďte s námi soutěžit!

Jak na to?

 1. Vytvořte tým 2–5 lidí ze školního kolektivu.
 2. Vydejte se spolu do jakéhokoli muzea v České republice.
 3. Najděte v expozici nebo probíhající výstavě v tomto muzeu předmět, který je starší než 140 let. Výběr předmětu je velmi důležitý. Měl by vás inspirovat, možná by se vám měl líbit nebo vás něčím provokovat. Je to prostě TEN předmět. Bude potřeba o něm zjistit hodně věcí.
 4. Domluvte se s některým kurátorem muzea, aby vám o předmětu řekl víc.
  V tomto případě vás zajímají podložená fakta. Otázky, na které hledáte odpovědi, jsou:
  • Jak se předmět dostal do muzea?
  • Ve kterém roce to bylo?
  • Váže se k tomu nějaká zajímavá událost?
  • Jak je předmět starý?
  • Kde byl nalezen, odkud pochází?
  • K jakému účelu sloužil?
  5. Zjistěte, z jakého důvodu je předmět ve výstavě/ expozici? Proč kurátoři vybrali tento, a ne jiný? A čím vším musel předmět projít, aby mohl být vystaven. Možná se dozvíte i něco o restaurování nebo konzervování.
  6. Zjištěné informace spolu s fotografií předmětu zpracujte na formát A4 (text + fotografie).
  7. A dále vytvořte o předmětu příběh. Můžete si vybrat ze dvou možností:
  a) Vymyslete vlastní příběh. Ten se ale MUSÍ odehrávat v období, ze kterého daný předmět pochází. V příběhu musí být historické skutečnosti. Musíte umět rozlišit, co je historický fakt a co je fabulace. Př.: Vyberete si zbraň z husitských válek, například prak. Příběh může být o Honzovi, kterému bylo 10 let a byl práčetem, tedy dítětem, které střílelo z takového praku zpoza vozové hradby. Fabule by byl konkrétní Honza, to jak žil atd., prostě všechno, co si v příběhu vymyslíte. Historické skutečnosti jsou, že se jedná o práčata, což byly děti, které tyto zbraně používaly. Historická skutečnost je i vozová hradba.
  b) Vytvořte reálný příběh předmětu na základě informací, které jste se dozvěděli v muzeu a od kurátora. I u něj si musíte dát pozor na historická fakta.
  8. Jak příběh zpracujete, je na vás. Jestli to celé bude video nebo text, prezentace v powerpointu, výstavní panel, reportáž, úvaha...
  9. Pošlete nám svoje výstupy (bod 6 a 7) do 15. 12. 2021 na e-mail edukace@vcm.cz (pošleme vám potvrzení, že jsme je dostali). V případě velkého souboru (více než 20 MB) je nutné zaslat soutěžní úkol přes dostupná úložiště.

Jak bude probíhat hodnocení?
Vyhodnocování soutěže bude dvoukolové. V prvním kole se sejde tým odborníků z Východočeského muzea v Pardubicích a podle kritérií vybere tři týmy, které postoupí do druhého kola. Vybrané týmy pozveme na pardubický zámek. Zde budou prezentovat své výsledky před porotou, složenou z odborníků muzea. Na prezentaci budou mít max. 10 minut.

Kritéria hodnocení
Srozumitelnost
Jde nám o to, abyste všichni rozuměli všemu, co říkáte. Když pustíte video nebo ukážete vaši práci kamarádům, měli by rozumět také oni každému slovu a hlavně tomu, jaké chcete předat myšlenky.
Způsob prezentace
Rozmyslete si, jakou formu si vyberete. Originalita je jedna věc, ale myslete i na to, aby vám vybraný formát dobře „sedl“. Musíte se vejít do 10 minut.
Odborné znalosti
Zajímá nás přesnost informací.
Uveďte zdroje, ze kterých jste čerpali. Konzultujte své téma s někým, kdo se v tom opravdu vyzná. Najděte v muzeu kurátora, ten vám poradí, jak dál.

Moc se těšíme na vaše předměty, bádání a příběhy. Užijte si objevování!

O jaké ceny hrajeme?
1.místo
: volný vstup na vybraný výukový program pro celou třídu v Národním muzeu a ve Východočeském muzeu v Pardubicích, volné vstupenky pro jednotlivé členy soutěžního týmu na vybraný extraligový zápas v roce 2022 Dynamo Pardubice, věcné ceny
2. místo: volný vstup na vybraný výukový program pro celou třídu v Národním muzeu a ve Východočeském muzeu v Pardubicích, volné vstupenky pro jednotlivé členy týmu do Laser game Pardubice, věcné ceny
3. místo: volný vstup na vybraný výukový program pro celou třídu v Národním muzeu a ve Východočeském muzeu v Pardubicích, volné vstupenky pro jednotlivé členy týmu na únikovou hru Hugo Koumes Pardubice, věcné ceny