Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Soutěže a olympiády

GEOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2020

Vzhledem k epidemii koronaviru  letošní krajská kola Geologické olympiády proběhla distanční formou v jednom čase, a to ve středu 15. dubna během jedné jediné hodiny – od 10 do 11 (test ale trval  jen 30 minut). Elektronický test byl přístupný na elportálu Masarykovy univerzity  na adrese: https://is.muni.cz/elportal/ekurzy/geo2020). Otázky měly převážně charakter logický, vyvozovací nebo dovednostní. Většinou se odvozovaly z obrázků, což znesnadnilo konkurenci vyhledáváním na internetu či v knihách, které bylo dovoleno. Vzhledem k časovému limitu testu však výhodou byly vlastní vědomosti.
Také byly vytvořeny složené otázky a byla zahrnuta i poznávačka, pokud to bylo reálné.

INFORMACE PRO SOUTĚŽÍCÍ

Výsledková listina Geologické olympiády 2020
je uveřejněna na webu GO v sekci Ke stažení (+ aktualita): https://www.geologicka-olympiada.cz/ke-stazeni
odkaz na soubor: https://www.geologicka-olympiada.cz/sites/default/files/2020-04/KK-GO-2020-vitezove_0.pdf

V letošním roce se nebude moci náš národní tým zúčastnit mezinárodní olympiády IESO. Mezinárodní olympiády byla v letošním roce zrušena.

Kontakt: Ing. Jiří Šura,
tel. 466 799 247, e-mail: sura@vcm.cz

30 let od sametu: Každodennost 1989–2019

Finále soutěže

Finále soutěže věnované výročí sametové revoluce se konalo ve čtvrtek 13. června v sále Jana Kašpara v budově bývalé reálky. Více...
Vítězné týmy:

 1. ZŠ Skuteč, Smetanova: Anna Jehličková, Ema Čejková, David Malík, Matouš Bohatý a Tereza Veselá
 2. ZŠ Česká Třebová, Ústecká ulice: Lenka Fricová, Martina Štanglerová, Šárka Zahrádková
 3. ZŠ Skuteč, Smetanova: Kateřina Váňová, Alžběta Doležalová

  Dějepisná soutěž pro žáky druhého stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií

Pojď zkusit, co v Tobě je. Zamysli se, jak vypadá Tvůj den. Ráno vstaneš, vypneš budík na telefonu, dáš si snídani a jdeš do školy. Je to tak? Nebo jinak? Co všechno přes den používáš? Zdá se, že svět okolo Tebe je normální. A Ty do toho světa někdy patříš a někdy si připadáš jako ufo. Každý den je trochu stejný, trochu jiný.

A možná, že velmi podobně to měli lidé v době sametové revoluce. Co bylo pro ně tehdy normální? Patřili do té doby nebo se cítili také trochu jako ufo? A co se všechno změnilo za posledních 30 let?

Chceš to zjistit? Přihlas se do dějepisné soutěže našeho muzea! Hraje se o vstupenky do Aquacentra Pardubice, lístky do Cinestaru Pardubice, poukázky na paddleboarding u SUP Pardubice, knížky a vstupenky do Východočeského muzea.

Jak na to

 • Vytvořte skupinu 2 až 5 ti odvážných (nebo se přihlas jako jednotlivec)
 • Popros některého z učitelů vaší školy, aby byl garantem vašeho týmu
 • Pošlete přihlášku do konce března na e-mail prochazkova@vcm.cz
 • Vyberte si jednu z oblastí: móda, jídlo, zábava, architektura, škola, média, komunikační prostředky, doprava (nebo si vymyslete svou oblast)
 • Prozkoumejte, jak se vámi vybrané téma změnilo. Jak to fungovalo před sametovou revolucí, jak po ní? Jak se to vyvíjelo? A jak to vypadá dnes? A hlavně: jak se to projevovalo v každodennosti?
 • Vytvořte něco, co nám představí vaši práci. Jestli to bude např. poster, powerpointová prezentace, písnička nebo video (ne delší než 10 minut), je na vás. Důležité je, abyste výsledek představili a poslali na e-mail prochazkova@vcm.cz do 17. 5. 2019 a ani o chlup později.
 • Odborná porota si vše prohlédne a do 3. 6. 2019 vám prostřednictvím pedagoga zašleme výsledky. Pět nejlepších skupin pozveme 13. 6. 2019 na grand finále, kde se rozhodne o vítězi.

Hodnocení soutěže

Jedná se o velkou věc. My se na každou práci budeme dívat velmi pečlivě a budeme sledovat tyto faktory:

 1. Srozumitelnost
  Jde nám o to, abyste všichni rozuměli všemu, co říkáte. Když pustíte video nebo ukážete vaši práci kamarádům, měli by rozumět také oni každému slovu a hlavně tomu, co chcete předat za myšlenky.
 2. Způsob prezentace
  Rozmyslete si, jakou formu si vyberete. Originalita je jedna věc, ale myslete i na to, aby vám vybraný formát dobře „sedl“.
 3. Kvalita obsahu
  Mají myšlenky, které předáváte, váhu? Přišli jste na něco nového? Pracovali jste se skutečnými zdroji, nebo jen lovili na netu?
 4. Každodennost
  Jak se vaše téma projevovalo v běžném životě? Ve všedních dnech? Žije se teď s ohledem na proměny tématu lépe nebo ne?
 5. Komunikace s odborníky
  Konzultovali jste své téma s někým, kdo se v tom opravdu vyzná? Můžeme vás propojit s kurátory v muzeích v celém Pardubickém kraji. Tak neváhejte a napište nám.

V případě dotazů kontaktujte muzejní pedagožku Pavlu Procházkovou na telefonním čísle 773 819 210 nebo e-mailu prochazkova@vcm.cz

Partnery soutěže jsou: Aquacentrum Pardubice, SUP Pardubice, Cinestar Pardubice, Magistrát města Pardubic, knihkupectví Kosmas Pardubice, nakladatelství Helios – Jiří Raszkazov

Dějepisná soutěž 2019 – podrobné zadání

Pravidla a podmínky soutěže

Přihláška do soutěže