BŘEZEN 2024
13. 3. – přednáška Století svateb (Daniela Klvaňová)
Textilní sbírky Východočeského muzea ukrývají historické oděvy a s nimi i kusy vzpomínek na nejdůležitější chvíle v životech mnoha lidí. Takovými svědky velkých okamžiků jsou například svatební šaty, na kterých lze sledovat (nejen) postupnou proměnu módy. Na přednášce se společně ponoříme do sbírky odívání a doplňků, která nám na fotografiích vyjeví svatební oděvy z 20. století.
27. 3. – Vulkánova dílna: sopečné jevy od A do Z (Jiří Šura)
O sopkách na Zemi ze všech úhlů pohledu: trocha mytologie, věda dělá kotrmelce, proč sopky soptí, druhy sopečné činnosti, kde sopky nacházíme a proč, "postvulkanické" jevy, dobro i zlo, sopky ve světě, v Evropě, Vulkánova islandská pobočka v akci, sopečná minulost Čech, Moravy a Slovenska, ale také doporučení, kam za „živými“ sopkami.
DUBEN 2024
10. 4. – komentovaná prohlídka konzervátorských dílen v Ohrazenicích (Jana Malá)
Pojďte se s námi podívat pod ruce našich zručných restaurátorů do jejich dílen, kde pečují o tisíce sbírkových předmětů. Ukážeme Vám práci se starými tisky, kompletování archeologických nálezů nebo opravy kovových zámků.
SRAZ U BRÁNY V OHRAZENICÍCH
24. 4. – přednáška Naše nejstarší města aneb fenomén oppid v mladší době železné (Tereza Jošková)
Seznamte se s fenomenálními nemovitými situacemi z posledních dvou staletí před zlomem letopočtu! Již v počátcích archeologie byla těmto reliktům dávné minulosti věnována značná pozornost a později byly uváděny do souvislosti s doklady nejstarších měst. V rámci jejich vnitřních i vnějších ploch nacházíme často obrovské množství artefaktů, včetně importů, nechybí však ani doklady řemeslné výroby a organizované zástavby. Jak se to ve skutečnosti má a nemá s těmito (většinou) výšinnými a masivně opevněnými areály a kolik jich na našem území můžeme nalézt, odpoví archeologická přednáška.