Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Kosmetika – krása na prodej

Kosmetika – krása na prodej Webová výstava od 6. dubna 2021

Zavzpomínejte na maminčinu červenou rtěnku, vůni vašeho prvního pudru nebo na ten parfém v nádherném flakonu, který vždy stál na poličce. Přidejte se k nám na cestu plnou krásy a péče, barev, zvučných názvů i lákavých reklam – ponořte se do světa kosmetiky!

Reklama na gelé Kaloderma, která se objevila v tisku roku 1936, uměla přesně zacílit!

I produkty značky Astrid jsou nám dodnes známé a blízké. Reklama v tisku z roku 1975 propaguje olej na opalování, ale věděli jste, že firma vznikla již roku 1847? Tehdy otevřel František Procháska na Celetné ulici obchod s mýdlem a malou mýdlárnu.

První lak na vlasy Taft se na trh dostal roku 1955, ovšem pevně zafixovaný účes této dámy se objevil v tisku až v roce 1980.

Krém Nivea, 30. léta 20. stoletíMáte doma Niveu? Nám nesměla chybět ani ve sbírce, zvlášť když se jedná o tu z 30. let minulého století. Historie tohoto krému s euceritem sahá do roku 1911, ale modrý obal podobný dnešnímu přichází na trh jako inovace až v roce 1925.

Produkt firmy AstorDalší ze značek, kterou využíváme dnes, ale znaly ji i naše maminky a babičky. Produkty firmy Astor jsou k dostání již více než 60 let.


„Krásu míti, jest pro většinu lidí statkem největším, nevyhnutelnou podmínkou spokojenosti.“
Tak, jako o sebe pečujeme my, pečovaly o sebe a krášlily se generace před námi. Taková je funkce kosmetiky– veškerá pečující a zdobící činnost, týkající se celého těla. Je otázkou, jestli by nám praktiky a prostředky doporučované například na konci 19. století dnes ještě byly po chuti. Posuďte sami!

běl perlová-2.jpgSavoly Kyx, přípravek, který rozzáří nehty a zkrášlí ruku. Oblibě se těšil ještě ve 20. letech minulého století. Jedná se o tubu naplněnou práškem, který se vysype na ruce a rozetře.

Sirná mast Perusulfin z lékárny doktora Richtera, která odstraňuje nečistoty a svrab z kůže. Dnes je nepředstavitelná už jen její potřeba. Produkt pochází z 1. třetiny 20. století.

Sirná mast Perusulfin z lékárny doktora Richtera, která odstraňuje nečistoty a svrab z kůže. Dnes je nepředstavitelná už jen její potřeba. Produkt pochází z 1. třetiny 20. století.

Krásné, až oči přecházejí – i takové jsou obaly kosmetických produktů. Někdy právě na ty prodejci sází, mají nás upoutat, zaujmout a v nejlepším případě i přimět ke koupi. A co vy, odoláte jim?

Pudr COTY, od roku 1934 známý jako Airspun. Jednalo se o sypký pudr míchaný vzduchem.Pudr v ikonické krabičce, která se jen s malými obměnami nabízí na kosmetickém trhu i dnes. Elegantní motiv labutěnek dokázal zaujmout ženy tehdejší stejně dobře jako zákaznice 21. století. Řeč je o pudru francouzské značky COTY, v těchto podobách prodávaném ve 20. a 30. letech minulého století.

Pudr francouzské značky COTY, 30. léta 20. století.

Zakladatel této značky, François Coty, byl vynalézavý obchodník. Když se snažil svoji novou vůni La Rose Jacqueminot dostat na pult Pařížského obchodního domu, upustil flakon s parfémem před obchodníkem, kterého se snažil přesvědčit k zařazení produktu do nabízeného sortimentu, na zem, kde se rozbil a vůně se rozšířila po celém obchodním domě. Přítomní zákazníci byli z vůně tak nadšení, že vykoupili všechny Cotyho zásoby. Během pár týdnů se parfém La Rose Jacqueminot rozšířil po celé Paříži.

L' Origan je další produkt z nabídky firmy COTY, uvedený na trh v roce 1905.


L' Origan je další produkt z nabídky firmy COTY, uvedený na trh v roce 1905. Pro koho byl tento parfém určen? Dobový leták, který sloužil jako příručka pro výběr správné vůně, jej doporučuje pro „městskou ženu milující dobré věci v životě“.

Parfém Chypre je o 12 let mladší, představen byl až v roce 1917.


Parfém Chypre je o 12 let mladší, představen byl až v roce 1917. Ve stejném letáku se dočteme, že Chypre se nejvíc hodí pro „temperamentní ženu, která má tmavé oči a vlasy a křehkou postavu“. Právě tento parfém se stal základním kamenem pro celou rodinu cypřišových vůní. Navazují na něj parfémoví velikáni jako Miss Dior, Ô de Lancôme a mnoho dalších.

Využili jste někdy služeb profesionální kosmetičky? Hodinu hýčkání a péče si dopřávaly i dámy z Pardubic, jak uvidíte na fotografiích z roku 1974. Zajímá vás, jak to tehdy vypadalo nebo jak byl takový kosmetický salon vybaven? Přijměte pozvání do provozovny kosmetických služeb na Třídě Míru a račte nahlédnout odborné pracovnici přímo pod ruce!

Pohled na práci kosmetičky, 1974. Foto: J. Buryška.

Provozovna kosmetických služeb v Pardubicích na Třídě Míru, 1974. Foto: J. Buryška.

Kosmetička pečuje o pleť zákaznice, 1974. Foto: J. Buryška.

Nikdy předtím se móda neměnila tak rychle, jako v minulém století. S tím souvisí celkové změny vzhledu, na které mělo velký vliv používání kosmetických výrobků – a to třeba i těch, které jste si mohli právě prohlédnout.

Dáma zachycená na fotografii roku 1903

Podobenka mladé ženy z počátku 30. let 20. století

Fotografie z tisku publikovaná roku 1968


Autorka výstavy: Bc. Daniela Hynková
Autor fotografií: Luděk Vojtěchovský
Technická příprava: Marie Kantová
Vystavené předměty a fotografie jsou ze sbírky domácnost a fotoarchivu Východočeského muzea v Pardubicích