Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Výstava o Gočárovi a Binkových na Zámku Pardubice se prodlouží

Nestihli jste ještě navštívit výstavu o Josefu Gočárovi a rodině Binkových na pardubickém zámku? Nemusíte zoufat, výstava s názvem Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár se prodlužuje. Počátky tvorby slavného architekta ve výstavě, která evokuje jeho Červenou vilu, máte šanci spatřit ještě do neděle 4. září.

„S kurátorkami výstavy jsme se domluvili, že výstavu návštěvníkům zpřístupníme až do 4. září. To už ale bude poslední možnost prohlédnout si, jaká byla Gočárova první vila a zjistit, jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích. To výstavu pořádá ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM). Připravily ji kurátorky Simona Binko a Marie Fiřtová, které jsou zároveň potomky obou rodin.

Červená vila i rodinné záliby

Výstava je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku, první z Gočárových samostatných realizací, kterou navrhl pro koželužského továrníka Josefa Binka. Výstava Červenou vilu ukazuje jako do detailů promyšlené, vizuálně nesmírně pestré umělecké dílo. Kromě milovníků architektury si ji užijí i děti. Návštěvníci si zkouší práci s usněmi, jejich zpracování bylo totiž hlavní náplň podnikání rodiny koželuhů Binkových, a poznávají běžný život „hrdinů“ výstavy a jejich záliby – turistiku, pěstování kaktusů či automobilismus.

Jedná se o druhou ze série čtyř výstav, které v roce 2022 v Čechách, na Moravě a na Slovensku připravuje UMPRUM. Výstavy nabídnou nový pohled na počátek 20. století, první republiku, její průmysl, ale také na rodinné a přátelské vazby mezi podnikateli a umělci.