Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Vydejte se za magií skla! Oceněnou expozicí S.K.L.E.M. provede v sobotu kurátor

Imaginární město, které vtáhne návštěvníky do působivé hry světla a skla a plně zaměstná jejich fantazii. Tak působí expozice S.K.L.E.M. – Svět Krásy, Lehkosti, Elegance, Magie podle Iva Křena. Její kurátor, jehož jméno se otisklo i v názvu expozice, se bohužel nedožil vernisáže ani ocenění, které získala na prestižní soutěži Gloria Musealis. Jeho nástupce, kurátor Jan Ivanega, si ale už stihnul řadu skleněných artefaktů zamilovat. Na komentované prohlídce návštěvníky seznámí se svými oblíbenými díly. Východočeské muzeum v Pardubicích ji pořádá v sobotu 13. prosince od 14 hodin.

„Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu. Vystavené exponáty se řadí ke světové špičce sklářské tvorby a představují kolekci mezinárodního významu. Nevšední estetický a emotivní zážitek násobí prostředí zrekonstruovaných sálů jižního křídla zámeckého paláce,“ nešetří chválou Jan Ivanega, historik umění a vedoucí historického oddělení muzea. „Návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel a pokud nám bude počasí přát, tak i slunečních paprsků,“ slibuje.

Architektonické pojetí expozice zpracovaly architekty Regina Loukotová a Klára Doleželová ze studia GEM architects. Společně s kurátorem Ivo Křenem vytvořili koncept města, kde návštěvníky obklopí stíny, odlesky, záře i paprsky, čistá bílá až tmavě šedá barva pozadí i neony, odrazy v kalužích, osvícené nebe živé metropole. V soutěži Gloria musaealis expozice uspěla v konkurenci 40 dalších a obsadila senzační druhé místo.

Vstup na prohlídku stojí 50 korun a vstupenky jsou ke koupi v muzejní pokladně v Labské bráně zámku.