Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Vydejte se do jeskyně pod zámeckou věží přímo se speleologem

Jeskyně včetně krápníků, netopýrů a tajemného živočicha maceráta, ale také pozoruhodná sbírka karbidových lampiček – to jsou hlavní lákadla výstavy Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků. Hojně navštěvovanou výstavu mohou nyní zájemci projít společně s jejím spoluautorem, jeskyňářem Romanem Mlejnkem. Komentovaná prohlídka se koná ve čtvrtek 23. září od 17 hodin.

„S návštěvníky projdeme jak umělou jeskyni, tak si ukážeme svérázné živočichy adaptovaných na extrémní podmínky panující pod povrchem země. Nevynecháme zajímavosti o jeskyních a jeskynní fauně, ale také o lidech, kteří je zkoumají,“ zve speleolog Roman Mlejnek, spoluautor výstavy.

Specifickou krásu podzemí není možné vidět bez světla. „Člověk tento problém od nepaměti řešil mnohými způsoby. Od jednoduché louče, přes olejové kahance a benzínové lampy až po akumulátorové svítilny a moderní LED světla,“ vysvětluje Mlejnek, který do výstavy zapůjčil svou sbírku karbidových lamp. „Takzvané karbidky se začaly prosazovat až okolo roku 1895. Ve výstavě jich představujeme na šedesát. Návštěvníci uvidí svérázné rukodělné výrobky z první poloviny 20. století, ale i sériově vyráběné lampy z období kolem druhé světové války,“ říká.

Vstup na prohlídku stojí 50 korun a vstupenky jsou ke koupi v muzejní pokladně v Labské bráně zámku. Rezervace vstupenek je možná na rezervačním formuláři na www.vcm.cz