Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Východočeské muzeum zve na archeologické léto do Mikulovic

Milovníci archeologie si letos v létě přijdou na své. Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a dalšími archeologickými pracovišti připravily letní sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Východočeské muzeum v Pardubicích se do akce Archeologické léto připojí dvěma komentovanými vycházkami do významné archeologické lokality v Mikulovicích – 18. července a 15. srpna.

„Význam tohoto místa byl částečně poznán již na konci 19. století, ale až novodobé záchranné archeologické výzkumy při výstavbě nových rodinných domků naplno odhalily nezměrný potenciál lokality,“ popisuje výjimečnost Mikulovic archeoložka Východočeského muzea Tereza Jošková. „Lokalita byla osídlena již na počátků zemědělského pravěku neboli neolitu a s drobnými přestávkami je osídlena až dodnes. Archeologové zde vykopali několik tisíc objektů s desetitisíci artefakty, mimo sídlištní situace se zde nacházelo i evropsky významné pohřebiště ze starší doby bronzové, tedy přibližně z období 2200 – 1700/1650 let před naším letopočtem,“ vysvětluje Jošková.

Součástí prohlídky budou ukázky nálezů (fotografie i artefakty). Trasa je bezbariérově přístupná a vede po chodnících a lehké polní cestě. Obě prohlídky začínají v 10 hodin, maximální počet účastníků je 30. Účast na komentované prohlídce je bezplatná, ale je nutné si ji rezervovat na e-mailu joskova@vcm.cz. Místo setkání: parkoviště u hřbitova, tj. u kostela sv. Václava, N 49°59.43578', E 15°47.11737'.