Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Vybavení pro pernštejnskou expozici připraví nový dodavatel

Pardubický kraj ukončil v říjnu smlouvu s původním dodavatelem vybavení pro pernštejnskou expozici, který opakovaně neplnil své dodávky a nedával záruky k dokončení projektu. Slavnostní otevření nové expozice bylo původně naplánováno na podzim letošního roku. Nyní se kraji podařilo vybrat nového dodavatele, který práce dokončí.

„Rada Pardubického kraje potvrdila nového vítěze výběrového řízení. Naštěstí je to firma, se kterou mají na Zámku Pardubice už dobré zkušenosti. Její název můžeme zveřejnit až po podepsání smlouvy během ledna. Předpokládáme, že expozice bude hotová před začátkem letní návštěvnické sezóny,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Obsahem dodávky je mobiliář expozice, to znamená nábytek, vitríny, ale také grafické prvky, osvětlení a další technické zabezpečení. Součástí dodávky je například skleněná podlaha zobrazující mapu pernštejnského dominia ve velkém gotickém sále, mobiliář pernštejnské zbrojnice a některé interaktivní prvky. Části expozice, které připravovali jiní dodavatelé, jsou už hotové, jako například reprodukce nástěnných maleb ze zdí rytířských sálů Zámku Pardubice (Zákon a milost, Samson a Dalila, Fortuna Volubilis). Pocházejí z dílny akademického malíře Tomáše Lahody z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. „Už déle než rok máme hotové obrazy Pernštejnů od akademického malíře Petra Nikla do rodové galerie nebo repliky zbraní do pernštejnské zbrojnice. Ty ovšem nemáme na co postavit, neboť nám chybí mobiliář,“ řekl Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea.

„Pardubický kraj zaplatil dosavadní firmě ty práce, které byly do konce října v požadované kvalitě dodány. Zároveň na něm uplatňuje penále, které vyplývá ze smlouvy a které činí kolem půl milionu korun,“ dodal Roman Línek s tím, že otevření expozice se kvůli tomu posunulo minimálně o půl roku.

Zdroj: Pardubický kraj