Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Střílení z pernštejnských kanonů ozvláštní křest historické ručnice

Střelba z různých druhů palných zbraní a salva na počest Vojtěcha z Pernštejna – tak bude vypadat tradiční střílení u pernštejnských kanonů na valech Zámku Pardubice. Letos ho Východočeské muzeum v Pardubicích pořádá ve středu 5. srpna od 17 hodin. Chybět nebude šermířské vystoupení a představení velmi zvláštní repliky ručnice z počátku 16. století. I čtvrtý ročník akce je volně přístupný.

Přijďte v oděvu současném nebo v kroji historickém a máte-li doma ručnici či pistoli doutnákovou, kolečkovou, křesadlovou aneb perkusní, vezměte ji s sebou. Vystřelíme salvu na počest 530 let od narození Vojtěcha z Pernštejna,“ zve k hojné účasti historik a správce sbírky zbraní Východočeského muzea Jan Tetřev.

Zájemci o účast na salvě, kteří vlastní palnou zbraň-předovku kategorie D, se musí ohlásit způsobem veskrze současným – e-mailem na tetrev@vcm.cz. „Pro ukrácení chvíle budou se bít šermíři ze skupiny Compagnia della Morte. Pokřtíme také repliku ručnice, která je zvláštní tím, že je extrémně krátká a její předloha pochází z roku 1507,“ doplňuje Tetřev. Ten bude také návštěvníkům vyprávět o pernštejnských tradicích v Pardubicích. Občerstvení pivem i nealkoholickými nápoji zajistí pardubický pivovar Bahno.

Střílení se na valech koná počtvrté. Impulsem nové tradici byla vernisáž dvou replik pernštejnských varhanových děl. Pernštejnové na Pardubicích disponovali výzbrojí pro víc než tisíc mužů. Součástí jejich ohromné zbrojnice bylo také impozantní dělostřelectvo. Na zámku bylo v roce 1560 celkem 83 dělových hlavní, které byly namontovány na 39 lafetách. Impozantní artilerie na valech měla zřejmě především ukázat moc pánů z Pernštejna a jejich připravenost hájit jejich ohromný majetek.

Střílení letos podpořil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Jsem velmi rád, že i v průběhu rekonstrukce našeho zámku je areál přístupný veřejnosti a především, že žije kulturou, hudbou a dalšími aktivitami. Důležité je, aby byl zámek brán nejen pro svou podstatu, ale také jako místo pro setkávání lidí.“