Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Střílení u pernštejnských kanonů s dravci a mečířskou dílnou

Slavnostní salvu z pernštejnského kanónu, dobové palné zbraně, mečířská, platnéřská a puškařská dílna nebo ukázky dravých ptáků a sov – to vše nabídne vojensko-historická akce Střílení u pernštejnských kanonů. Ve středu 2. srpna od 14 do 19 hodin na Zámku Pardubice pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích její 7. ročník. Vstup je zdarma.

Ukázky zbraní

Zámek Pardubice je mimořádný v celé Evropě právě svým středověkým opevněním kolem renesančního paláce. Na valech puškař Miloš Skrbek předvede vývoj palných zbraní v 16. a 17. století se střeleckými ukázkami. V akci budou k vidění zbraně, které se na zámku v minulosti opravdu používaly. Návštěvníci se sami mohou zapojit: „Přijďte v oděvu současném nebo v kroji historickém a máte-li doma ručnici či pistoli doutnákovou, kolečkovou, křesadlovou aneb perkusní, vezměte ji s sebou,“ zve historik Jan Tetřev. Střelci se ovšem musí předem nahlásit na e-mail tetrev@vcm.cz.

Fanfán Tulipán

Na nádvoří vystoupí šermířská skupina Abacca. Divadelní představení plné humoru a šermířských soubojů, diváky zavede do Francie za vlády Ludvíka XV. Příběh vypráví o mladíkovi jménem Fanfán, který je nenapravitelným snílkem a jeho dobrodružné cestě za štěstím, při které potká nejen tulipán.

Dílny pro děti

Děti si v dílnách v parkánu vyrobí vlastní hrad či tančící princeznu a vyzkouší si opičí dráhu pro statečné rytíře. Uvidí ukázky práce mečíře, platnéře, puškaře a výroby koženého zboží. Akci uzavře salva z pernštejnských kanonů na počest 475. výročí od úmrtí Jana Pernštejna (†1548).

Záštitu převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Střílení se na valech koná posedmé a je volně přístupné. Impulsem nové tradici byla vernisáž dvou replik pernštejnských varhanových děl,“ připomíná Línek.

Pernštejnové na Pardubicích disponovali výzbrojí pro víc než tisíc mužů. Součástí jejich ohromné zbrojnice bylo také impozantní dělostřelectvo. Na zámku bylo v roce 1560 celkem 83 dělových hlavní, které byly namontovány na 39 lafetách. Impozantní artilerie na valech měla zřejmě především ukázat moc pánů z Pernštejna a jejich připravenost hájit jejich ohromný majetek.