Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Šokující sklo Vladimíra Kopeckého uzavře Měsíc skla

Komentovaná prohlídka zaměřená na dílo sklářského výtvarníka Vladimíra Kopeckého završí 25. listopadu Měsíc skla, který vyhlásili letos poprvé pardubičtí muzejníci. Začíná ve 13 hodin v expozici S.K.L.E.M., vstupenky je nutné zakoupit v zámecké pokladně v Labské bráně pardubického zámku.

Východočeské muzeum v Pardubicích celý měsíc pořádalo přednášky, workshopy a akce pro děti zaměřené na fascinující svět české sklářské tvorby. Pardubická sbírka moderního českého skla je u nás i v zahraničí respektovanou kolekcí jak svojí početností, tak kvalitou zastoupených exponátů.

Poslední akce se zaměří na dílo Vladimíra Kopeckého, který o den později oslaví 92. narozeniny. „Kopecký jako jeden z vůdců své generace v 50. a 60. letech formoval tvář českého skla. Svým radikálním výrazem záměrně provokoval a šokoval. V ateliéru skla na pražské UMPRUM, který vedl 18 let, vychoval řadu následovníků. Zkrátka, příběh českého skla je s osudem Vladimíra Kopeckého neodmyslitelně spjat,“ připomíná Jan Ivanega. „Na prohlídce expozice si ukážeme nejen práce Kopeckého samotného, ale i těch, kteří s jeho pojetím skla (ne)souhlasili a sklářské umění představíme jako prostředek neustávajícího dialogu,“ uzavírá kurátor.

„Rádi ukazujeme muzejní zákulisí a naši práci z jiných úhlů. Na březen příštího roku proto připravujeme Měsíc dřeva,“ zve už nyní vedoucí oborného úseku Východočeského muzea Matěj Bekera.