Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Sláva pardubických parforsních honů rozezní zámecký parkán

Sláva parforsních honů, to je název programu k nedávno otevřené výstavě, který na středu 3. června od 17 hodin připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Návštěvníky výstavou Pardubické parforsní hony v zámeckém parkánu provede její kurátorka Renáta Tetřevová spolu s pozvanými hosty. Potomek zakladatele těchto honů Francesco Kinský dal Borgo návštěvníkům připomene slavnou historii těchto velkolepých společenských událostí. O dobovou atmosféru se postará Soubor lesních rohů Hradec Králové.

„Nad touto výstavou ochotně převzal patronaci Francesco Kinský dal Borgo, potomek Oktaviána Kinského, jednoho ze zakladatelů parforsních honů v bývalé monarchii. Vernisáž jsme bohužel vzhledem k epidemiologickým opatřením nemohli uskutečnit, ale svůj dluh vůči veřejnosti chceme vyrovnat komentovanou prohlídkou a koncertem,“ prozradila autorka výstavy Renáta Tetřevová.

Hudba Souboru lesních rohů Hradec Králové připomene zmizelý svět nejvyšší aristokracie, plnokrevných koní a honicích psů prostřednictvím jezdeckých fanfár Kinských, Lobkowitzů, Thurn Taxisů a Clam Gallasů. Zazní hudba starých mistrů Leopolda Mozarta, Antonína Rejchy, Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Carla Marii von Webera a Wolfganga Amadea Mozarta.

Akce je součástí doprovodných akcí v rámci roku Pardubice – evropské město koní. Vstup na ni je zdarma.