Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Sladké Vánoce zaplní Zámek Pardubice dobrotami, tvořivými dílnami a pohádkami

Vánočně vyzdobený zámek, vůně tradičních dobrot, tvořivé dílny pro velké a malé a pohádky pro nejmenší – to slibují Sladké Vánoce na pardubickém zámku. Tradiční akce Východočeského muzea v Pardubicích zaplní v sobotu 3. prosince od 10 do 17 hodin zámecké nádvoří, Kaňkův, přednáškový a společenský sál. Vstup je zdarma.

„Sladké Vánoce jsou příležitostí pro milé zastavení se v předvánočním shonu, nákup drobných dárků a dekorací, vychutnání si vánoční atmosféry i kvalitních dobrot nebo svařených nápojů. V tvůrčích dílnách si každý může vlastnoručně vyrobit malou radost nebo dárek,“ těší se ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Děti si vyzkouší malování skleněných ozdob, tvoření ozdob z korálků, výrobu svícnů z jablek, zdobení perníčků a různé vánoční zvyklosti. Řemeslníci předvedou drátování stromů života, pletení košíků a ošatek a výrobu vánočních dekorací z býlí a chvojí. Prodejci chystají tradiční i netradiční regionální produkty – kávu z lokální pražírny, uzenářské výrobky, ručně vyráběné pralinky, víno ze Železných hor, sýry z koliby, svařené nápoje nebo horkou čokoládu.

Vánoční pohádky brněnského Divadla Koráb se budou hrát ve Společenském sále – od 10:30 hodin Betlém aneb Putování za hvězdou a od 14:30 hodin Princezna s dlouhým nosem. „Vánoční pohádka Betlém aneb Putování za hvězdou je adaptací klasického biblického příběhu o hvězdě zvěstující příchod Mesiáše. Poněkud netradiční zpracování vánočního příběhu ale ctí vážnost a hloubku námětu i jednotlivé prvky původního příběhu. Zazní i známé koledy, a tak se publikum může kdykoliv přidat,“ zve organizátorka akce Marie Kantová z Východočeského muzea. Vstupenky se prodávají na webu muzea www.vcm.cz/akce/sladke-vanoce-2022 nebo v zámecké pokladně.

Po celý advent ozdobí exteriér zámku fotokoutky z historických vánočních pohlednic a zimních fotografií. Stezka parkánem nazvaná Šťastné a chundelaté! slibuje hádanky a úkoly, při kterých děti zjistí, jak tráví vánoční svátky zvířátka. Samy pak mohou vlastní ozdobou ozdobit druhý vánoční strom na malém nádvoří.