Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Sklářští výtvarníci se představí v rekonstruovaných sálech Zámku Pardubice

Hned dvě nové výstavy tří umělců otevírá v pátek 18. června 2021 Východočeské muzeum v Pardubicích. Výstava Petra Hory Sklo zahajuje novou éru prezentace tvorby sklářských výtvarníků na renesančním pardubickém zámku. Přímo v expozici skla pak návštěvníci uvidí kresby a malby sklářských výtvarníků Gizely Šabókové a Jaromíra Rybáka.

Loni otevřená stálá expozice S.K.L.E.M. – Svět Krásy, Lehkosti, Elegance, Magie představuje jedinečnou sbírku skla Východočeského muzea a každý rok ji doplní aktuální výstavy se sklem spojené. „Záměr je jednoduchý: v expozici chceme ukazovat to nejlepší z naší sbírky, v sousedních místnostech to nejlepší z prací současných autorů a autorek,“ vysvětluje kurátor výstavy a vedoucí historického oddělení muzea Jan Ivanega.

Hra s renesancí

Zatímco dříve sklářské výstavy bývaly v Kaňkově sálu, letos se poprvé konají v bývalých pernštejnských pokojích v druhém patře zámku, v bezprostředním sousedství stálé expozice skla. Nově rekonstruované renesanční sály, ve kterých dříve sídlila expozice numizmatiky, zdobí zbytky původní výmalby a vyžadují proto obzvlášť citlivý přístup. Každá z výstav je tak svého druhu site specific instalací (tedy vytvořenou pro konkrétní prostor), hrající si se vztahem vystavených děl a výstavních prostor, vynikajících krásným přirozeným východním a jižním světlem.

Volná tvorba Petra Hory

Návštěvníci první sklářské výstavy v nových prostorách se mohou těšit na práce Petra Hory, tvůrce spojeného se staletou tradicí výroby skla na Horácku. Po dlouholetém působení ve věhlasné huti ve Škrdlovicích, pro kterou vytvořil více než 100 návrhů, se v roce 1992 vrhnul na dráhu tvůrce světově oceňovaných autorských objektů. „Na výstavě budou představeny obě Horovy polohy, těžiště však bude spočívat na autorově volné tvorbě, na pardubickém zámku představené poprvé. Rozhodně však ne naposledy: díky podpoře zřizovatele získáme vybrané dílo pro muzejní sbírku,“ slibuje Ivanega. Kromě skleněných plastik nahlédnou návštěvníci přímo do tvůrčího procesu Petra Hory, součástí výstavy jsou ukázky návrhů jeho prací.

Jaromír Rybák a Gizela Šabóková

Dílčí obměnou prošla i stálá expozice. Zdi „skleněného města“ pokryly vybrané návrhy od světově uznávané sklářské výtvarnice Gizely Šabókové a volná díla na plátně od jejího ideového a tvůrčího soudruha Jaromíra Rybáka. Sklářské realizace obou autorů jsou v expozici hojně zastoupeny, pro diváky nabídnou jejich „ploché“ práce jedinečnou možnost nahlédnutí do jejich vnitřních světů a úvah o skle.

Ten se zásadně liší. Gizela Šabóková ve svých velkoformátových malbách a grafikách redukuje své postavy na nejzákladnější tvary, ke svým kresbám sama říká: „Je to pro mě rychlá spoušť duše …barva mi teče z prstů.” Jaromír Rybák naproti tomu na svých malbách a kresbách s požitkářskou radostí a láskou k bizarnímu detailu rozehrává monochromní karikující výjevy. „Čím déle se zabývám výtvarnou činností, tím více jsem přesvědčen, že prvořadé je pro mne hledání vlastního potěšení,“ přiznává Rybák. Vystavená díla tak ukazují bytostnou výtvarnost uvažování autorů a doplňují jejich v expozici prezentované sklářské práce o další rozměr.

Petr Hora: Sklo

Od 18. 6. do 2. 1. 2022, 2. patro pardubického zámku

Jaromír Rybák a Gizela Šabóková

  1. 6. 2021 – 31. 5. 2022, 2. patro pardubického zámku

Petr Hora - Sklo