Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Projděte si historii pardubického zámku s autorem nové knížky

Zajímá vás historie pardubického zámku? Právě v sobotu 25. června se naskytne mimořádná příležitost si spletité osudy šlechtického sídla na soutoku Labe a Chrudimky projít s jedním z autorů knihy Ve znamení zubra – příběh pardubického zámku. Historik Bohdan Šeda povede komentovanou prohlídku, která shrne výsledky stavebně historického průzkumu zámku a dílčích archeologických průzkumů. Prohlídka, která povede i do běžně nepřístupných míst zámku, začíná ve 14 hodin a místo je nutné si rezervovat.

„Podrobné a rozsáhlé průzkumy v posledních letech výrazně změnily a upřesnily náš pohled na vývoj a podobu zámku ve středověku a raném novověku. Na prohlídce se s těmito objevy může seznámit i širší veřejnost,“ zve Bohdan Šeda z Ústavu historických věd Univerzity Pardubice.

Zavede do lapidária a Jetmarky

Kde stál a jak vypadal hrad pánů z Pardubic? Kde bydlel Vilém z Pernštejna? Kde bylo na zámku vězení? A co vyprávějí kamenické značky? Na tyto i další otázky přinese prohlídka odpověď. Povede z nádvoří do sálů zámeckého paláce, její součástí bude i návštěva sklepů s lapidáriem nebo takzvané Jetmarky.

Knihu Ve znamení zubra vydalo Východočeské muzeum v Pardubicích, autorem je kromě Bohdana Šedy také historik Jan Tetřev. Ke koupi je v pokladně zámku.