Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Prohlédněte si výstavu Nížina přímo s autorem Radkem Kalhousem

Open Air galerie Parkán letos patří pardubickému fotografovi Radkovi Kalhousovi a jeho výstavě Nížina. Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo na neděli 30. května komentovanou prohlídku výstavy právě s jejím autorem. Začíná ve 14 hodin a je zdarma. Jen je potřeba místo dopředu rezervovat e-mailem na podrouzkova@vcm.cz.

Fotografický soubor Radka Kalhouse pod názvem Nížina je součástí dlouhodobého projektu, který mapuje Pardubice a jejich okolí. „Jedná se o fotografie krajiny na předměstích města, ale i otevřené krajiny Polabské nížiny. Uznávaný pardubický fotograf se ve snímcích pokouší najít skrytou krásu této monotónní a ploché krajiny a svým subjektivním pohledem přenést její náladu na diváka,“ popsala výstavu kurátorka Východočeského muzea Veronika Schiebelová.

Pocity z krajiny

Fotografie vznikly v průběhu tří let. „Fotografování krajiny ve městě a jeho okolí je pro mě osobní detox, taková terapie. Chodím po městě, vyrážím do blízkého i vzdálenějšího okolí. Jedu třeba vlakem, zpátky vyrazím pěšky a ve zdánlivě unifikované rovině hledám obrazy,“ řekl Radek Kalhous. „Fotografie zachycují spíše mé pocity z místa než místo samotné. Narodil jsem se a bydlím v centru Pardubic. Zachycování okolní krajiny, která se mění a někdy úplně mizí, je tak pro mě i vizuální zaznamenávání vzpomínek,“ dodává fotograf. Výstava zůstane v parkánové galerii volně přístupná až do dubna 2022.

O autorovi

Radek Kalhous pracuje od roku 2000 jako fotoreportér deníků MF Dnes a Lidové noviny. V osobní tvorbě se nezaměřuje na konkrétní fotografický žánr – věnuje se krajině, portrétu i sociálnímu dokumentu. Jeho fotografie získal řadu ocenění v rámci soutěže Czech Press Photo napříč všemi kategoriemi, rozsáhlou fotoesej o komunitě pardubických otužilců zveřejnil prestižní americký týdeník Time Magazine. Se snímky Radka Kalhouse je možné se pravidelně setkávat v českých a zahraničních galeriích.