Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přednášky představí Ukrajinu, jak ji možná neznáte

Ukrajina se ocitla se v centru světového dění. Jaký je náš někdejší východní soused, jaká historie jej utvářela a jací jsou jeho obyvatelé? Východočeské muzeum v Pardubicích na nadcházející pondělky připravilo přednášky, které přiblíží dějiny, kulturu a jazyk Ukrajinců, ale také historii jejich emigrace do českých zemí. Přednáškový cyklus nazvaný Ukrajina – slovem proti agresi začíná 14. března v 18 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice, vstup je zdarma.

„Pozvali jsme přední české ukrajinisty a slavisty, aby nám a našim návštěvníkům přiblížili historickou a současnou Ukrajinu, co máme společného a v čem se naše slovanské národy a jejich dějiny liší,“ zve ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Každý pomáhá, jak může. Jako muzeum jsme zvolili formu přednáškového cyklu, který bude přístupný všem zájemcům zdarma,“ doplňuje Libánek.

Cyklus zahájí historik David Svoboda s přednáškou nazvanou Cesta k tragédii. Ukrajina a Rusko v historickém horizontu. „Přednáška osvětlí historické a politické milníky vedoucí k současné tragédii země, která byla již v nedávné minulosti vystavena nejen ruské vojenské síle, ale i kanonádě dezinformací pracujících s pokroucenými historickými výklady. Zaměří se na motivace Putinova jednání a objasní proměnlivou roli Ukrajiny, země mezi střední Evropou a Ruskem, v ruské velmocenské politice,“ říká Svoboda.

Následovat bude přednáška o historii ukrajinské migrace v podání ukrajinistky Terezy Chlaňové, přednáška o ukrajinštině v podání překladatele a publicisty Alexeje Sevruka. Překladatelka Rita Kindlerová se rozpovídá o ukrajinských legendách, pověstech a mýtech. Cyklus uzavře opět Tereza Chlaňová s povídáním o současné ukrajinské literatuře.

Ukrajina – slovem proti agresi

14. 3. 2022 David Svoboda Cesta k tragédii. Ukrajina a Rusko v historickém horizontu

21. 3. 2022 Tereza Chlaňová Ukrajinci v Čechách

28. 3. 2022 Alexej Sevruk Jak mluví Ukrajina

4. 4. 2022 Rita Kindlerová Kalinová píšťalka - ukrajinské legendy, pohádky a pověsti

11. 4. 2022 Tereza Chlaňová Ukrajina píše!