Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Po stopách Jaromíra Rybáka a Jaroslava Matouše se vydá speciální prohlídka

Koncem února si připomínáme výročí narození dvou významných sklářských výtvarníků: Jaromír Rybák oslavil sedmdesátiny a Jaroslav Matouš by se dožil 81 roku. Jubilea obou tvůrců, úzce související přinejmenším spoluprací v rámci výtvarné skupiny Rubikon, jsou příležitostí ke speciální komentované prohlídce stálé expozice S.K.L.E.M., kterou v sobotu 5. března od 16 hodin povede kurátor sbírky skla Jan Ivanega.

„Komentovaná prohlídka stálé expozice S.K.L.E.M. tentokrát povede po stopách Jaromíra Rybáka, který 24. února oslavil sedmdesátiny, a Jaroslava Matouše, od jehož narození o dva dny později uplynulo 81 let. V rámci prohlídky se budeme věnovat jak plastikám obou autorů, které jsou v expozici, tak těm, která máme v depozitáři,“ zve vedoucí historického oddělení a kurátor sbírky skla Jan Ivanega.

„Kdo se s Jaromírem Rybákem, vitálním a stále usměvavým výtvarníkem a jeho dílem potkal, nemůže na ně zapomenout. Snad nejlépe dílo žijícího klasika vyjadřuje jeho vlastní bonmot: Čím déle se zabývám výtvarnou činností, tím více jsem přesvědčen, že prvořadé je pro mne hledání vlastního potěšení,“ neskrývá oblibu Rybákova díla Jan Ivanega.

Jaroslav Matouš byl sklářský výtvarník světového věhlasu, který byl bytostně spojen s východočeským regionem. Narodil se právě před 81 lety v Hlinsku a tamní okolí jej celoživotně ovlivňovalo. Matouš se profiloval jako malíř, pracující se sklem. Jeho výtvarný um názorně dokládá soubor výstřižků rychlých skic, kterými si zvěčňoval nápady, a větších návrhů.

Vstupné na prohlídku je 100 korun, rezervace není nutná.