Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Páteční muzejní vycházka povede za ohroženými ptačími sousedy

Jak dobře znáte jiřičku obecnou? Česká společnost ornitologická ji letos vyhlásila ptákem roku 2020, aby upozornila na ubývání vhodného životního prostředí pro ptáky vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť. Jiřička, ale i další městští ptáci a také netopýři proto budou cílem ornitologické vycházky, kterou pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích v pátek 26. června v 18 hodin.

„Sejdeme se na nádvoří pardubického zámku. Cílem vycházky je upozornit na problematiku nevhodných rekonstrukcí domů, které často bez náhrad ničí hnízdní možnosti pro ubývající druhy synantropních ptáků, tedy těch vyskytujících se v blízkosti lidských obydlí. Stavebními úpravami jsou ohroženy i úkryty pro netopýry,“ vysvětluje ornitolog muzea Libor Praus. „V průběhu vycházky si prohlédneme pardubická hnízdiště jiřiček a vlaštovek a budeme se snažit objevit, kam na budovy zalétají krmit svá mláďata rorýsi obecní. Ještě před západem slunce se na pardubické obloze objeví i první lovící netopýři,“ dodává Praus.

Vycházka je pro návštěvníky připravena zdarma, její kapacita je ale omezena. Účast je nutné rezervovat na webu muzea www.vcm.cz/akce/vychazka-za-ptacimi-sousedy, nebo na e-mailu praus@vcm.cz. Doporučené vybavení je vlastní dalekohled.