Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubický zámek zve na Vánoční dílny a Vánoce v krojích

Víkendový program na pardubickém zámku bude patřit dětem. V sobotu 16. prosince se otevřou Vánoční dílny, ve kterých si mohou vytvořit ozdoby inspirované vytlačovaným perníkem. V neděli 17. prosince je čeká program Vánoce v krojích, který spojuje prohlídku výstavy s vánočním vyráběním.

V sobotu se od 10 do 17 hodin koná vánoční dílna s výrobou „perníčkových“ ozdob podle starých forem na vytlačovaný perník. „Děti si vyrobí koníka, srdce, zvoneček nebo podkovu, ale také svícny z netradičních materiálů,“ zve edukátorka Monika Kabešová. Dílna se koná v pedagogickém ateliéru v sousedství výstavy Zahraj si Pardubice, v hospodářských budovách zámku.

Neděle patří programu Vánoce v krojích, který spojuje dětskou prohlídku výstavy krojů s vánočním vyráběním. „Nejprve děti krátce provedeme výstavou Jaké odění, takové uctění. Prozradíme jim, co se skrývá za tajemnými názvy oděvu jako jsou například záře, šerka nebo životek. A pak se vrhneme na vybarvování a vystřihování betlémů,“ prozrazuje etnograf Michal Hambálek.

Vánoční dílny

Termín: 16. 12. 2023, 10-17 hodin

Místo: pedagogický ateliér, Zámek Pardubice

Vstupné: 50 Kč

Výroba „perníčkových“ ozdob podle starých forem na vytlačovaný perník. Pověsíte si na stromeček koníka, srdce nebo zvoneček?

Vánoce v krojích

Termín: 17. 12. ve 14 hodin

Místo: výstava Jaké odění, takové uctění, Zámek Pardubice

Vstupné: 50 Kč

Překrásné staré sváteční oděvy venkovanů hrají všemi barvami a zlaté či stříbrné šperky se blyští na všechny strany, skoro jako zářivá a veselá vánoční výzdoba, která k těmto svátkům patří. Zveme vás do výstavy krojů na dětskou prohlídku a vánoční vyrábění – dozvíte se zajímavosti o vystavených oděvech a o tom, jak si dříve lidé zdobili své chalupy s využitím betlémů.