Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubický zámek zažil v roce 2023 rekordní návštěvnost

Rekord v návštěvnosti překonal v uplynulém roce pardubický zámek. Na prohlídky, výstavy a akce Východočeského muzea v Pardubicích i dalších pořadatelů se vypravilo téměř 160 tisíc lidí. Lidé proudili především na prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, výstavu k 100. výročí hokejového klubu a na kulturní akce jako Velikonoce na zámku nebo Pernštejnské hodování. Desetitisíce návštěvníků zhlédlo externí instalaci Světla vyprávějí na zámeckých valech.

„Máme ohromnou radost. Po letech s náročnou rekonstrukcí a covidovými omezeními si lidé jen postupně nacházeli cestu zpět na výstavy i na kulturní akce. Těší mě, že největší podíl zamířil právě na nový pernštejnský okruh, na naše stálé expozice a výstavy, na doprovodné programy pro veřejnost a pro školy,“ prohlásil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek s tím, že na výstavy a s nimi spojené akce zavítalo přes 47 tisíc návštěvníků, na kulturní akce muzea pak téměř 34 tisíc. Čísly zahýbala venkovní expozice Světla vyprávějí, která byla součástí Adventu s vůní perníku. Tu si užilo přes 49 tisíc lidí.

Pernštejnská rezidence vede

Nejnavštěvovanější z muzejní nabídky se stala Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, na kterou zavítalo 14 a půl tisíce lidí. „Tento prohlídkový okruh si každý může projít sám nebo s průvodcem. Loni byl oceněn v soutěži Gloria musaealis a pochvaly sklízí i od běžných návštěvníků. Líbí se jim, jak se v něm povedlo skloubit prohlídku zámku s muzejní expozicí, že si mohou nádhernou renesanční památku projít skrz naskrz a renesanci zažít díky interaktivním prvkům,“ vysvětlil ředitel.

Z výstav u veřejnosti bodovalo Dynamo 100, věnované jubileu pardubického hokejového klubu. Během deseti měsíců ji vidělo téměř devět tisíc lidí. Stálicí je také vyhlídka na zámecké věži s nedávno dokončenou expozicí, na tu loni vyšplhalo téměř šest tisíc osob. Z kulturních akcí byly nejoblíbenější Velikonoce na zámku, Pardubický festival piva, Pernštejnské hodování a Sladké Vánoce, na které mířilo pokaždé od tří do pěti tisíc zájemců.

„Pardubický kraj v minulých letech do zámku i do klíčových muzejních expozic investoval a je milým zadostiučiněním, že to lidé rekordní návštěvností ocenili. S nemalými investicemi počítáme i v dalších letech, takže atraktivita tohoto celokrajsky výjimečného místa určitě ještě poroste,“ dodal náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.

Celková návštěvnost Zámku Pardubice:

2022: 93 897 osob

2023: 158 579 osob

Nejnavštěvovanější výstavy, expozice:

  1. Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách – 14 495 osob
  2. Všechny expozice a výstavy (společná vstupenka) – 11 038 osob
  3. Dynamo 100 – 8767 osob
  4. Zámecká věž – 5776 osob

Nejnavštěvovanější akce VČM:

  1. Velikonoce na zámku – 4 960 osob
  2. Pernštejnské hodování – 4 296 osob
  3. Pardubický festival piva – 3548 osob
  4. Sladké Vánoce – 3493 osob