Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubický zámek v sobotu provoní Sladké Vánoce – slibují jarmark, pohádky a spoustu tvořivých dílen

Na dvacet tvořivých dílen na zámku, vánoční dobroty, dárky a dekorace na nádvoří, divadelní pohádky ve společenském sále – to budou letošní Sladké Vánoce. Netradičnímu jarmarku na pardubickém zámku letos patří sobota 9. prosince od 10 do 17 hodin. V 17:30 hodin se pak koná vánoční koncert folklórního souboru Lipka.

„Na Sladkých Vánocích na zámku nakoupíte vánoční dárky a prožijete příjemné vánoční chvilky u řemeslníků, prodejců a tvůrců neobyčejných předmětů. Navíc si můžete s dětmi užít vánoční pohádky pražského Divadla Pohádka ve Společenském sále,“ slibuje ředitel pořádajícího Východočeského muzea v Pardubiccích Tomáš Libánek. „Vstup na akci je zdarma, platí se pouze divadelní představení a vánoční koncert,“ dodal ředitel.

Zvoneček z proutí i ozdoby z korálků

Na nádvoří i uvnitř zámeckých budov si děti i dospělí vyzkouší pletení zvonečku z proutí, výrobu vánočních ozdob z perliček či papíru, spirálových korálkových ozdob, vánočních sluníček a andílků, tvoření šperků, prostírání. Součástí bude i patchworková dílna, keramická dílna a drátování. Ti nejšikovnější zvládnou třeba výrobu krmítka pro ptáčky. Inspirací může být miniaturní lidový Zvěřinec Víta Boučka – tedy zvířátka z klacíků, šišek a dalších přírodních materiálů.

Lokální dobroty

Prodejci chystají tradiční i netradiční regionální i cizokrajné produkty. „Zahřejete se výtečnou medovinou Filipa Tichého, víno od Železných hor nabídne k ochutnání Vinařství Bítovany, pochutnáte si na tradičních bramborových plackách i francouzských makronkách. Chybět nebudou uzenářské výrobky, sýry z koliby, svařené nápoje a horká čokoláda,“ vyjmenovává některé z nich Libánek. Ve stáncích zazáří autorské šperky, dřevěné hračky, vánoční ozdoby a dekorace, výrobky z paličkované krajky či textilu.

Tři pohádky pro děti

Zvonek třikrát ohlásí vánoční pohádky pražského Divadla Pohádka ve společenském sále. Děti se mohou těšit na příběhy O králi, kterému byla stále zima, Půjdem spolu do Betléma a Jak se Kudla přepočítal. Vstupenky na pohádky se prodávají na webu muzea nebo v zámecké pokladně.

Stezka pro děti i minivýstava na pokladně

Adventní program na Zámku Pardubice letos zahájila malá výstava nádherných vyřezávaných forem na tlačený perník nazvaná Srdce ze dřeva. Přístupná je v otvírací době zdarma v pokladně zámku. Děti se také mohou vydat po volně přístupné venkovní stezce na nádvořích a v parkánu zámku. Letošním tématem je Putování za dárky. Děti cestou plní úkoly a poznávají tradice obdarovávání. Nakonec mohou přispět k ozdobení vánočního stromku na malém nádvoří vlastnoručně vyrobenou ozdobou.

Podrobný program a aktuální informace jsou k dispozici na www.tinyurl.com/sladkevanoce

Sladké Vánoce

  • Termín: 9. 12. 2023 10–17 hodin
  • Místo: Zámek Pardubice
  • Vstupné: divadlo 70 Kč, vánoční koncerty Lipky 130 Kč

VÁNOČNÍ POHÁDKY DIVADLA POHÁDKA PRAHA

  • 10.30 O králi, kterému byla stále zima – Pohádka s písničkami, ve které byl – nebyl jeden král, kterému byla stále zima a nikdo mu nedokázal pomoci, aby se zahřál... Ale jak to tak v pohádkách bývá, nebyla by pohádka pohádkou, kdyby byla – nebyla chytrá královská kuchařka, která nakonec panu králi pomohla. Jak? To se dozvíte z pohádky.
  • 14.00 Půjdem spolu do Betléma – Vánoční příběh o narození Ježíška provázený zpěvem známých koled a stavbou „dětského živého Betlému“.
  • 15.00 Jak se Kudla přepočítal – Pohádkový příběh na motivy z vyprávění bratří Grimmů. Malovaná scéna, výpravné kostýmy a melodické písničky. Hudba: Marek Brodský, Quido Nossberger.