Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubické muzeum opět bodovalo v soutěži Gloria musaealis

– s expozicí numismatiky Peníze si do hrobu nevezmeš

Druhou nejlepší muzejní výstavou roku 2021 se v národní ceně Gloria Musaealis ve čtvrtek stala expozice Východočeského muzea v Pardubicích nazvaná Peníze si do hrobu nevezmeš. Na pardubické numismatické expozici porota ocenila, jak propojuje historii české měny s důrazem na svatováclavskou tradici, prezentaci denárového pokladu století, mincovní a medailérskou tvorbu Zdeňka Kolářského a dějiny dolaru.

Cenu v Obecním domě v Praze převzal ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek, autor expozice historik Petr Vorel a architekt výstavy Martin Poldauf. „Numismatická sbírka Východočeského muzea, na které expozice staví, se může hrdě srovnávat s kteroukoli významnou evropskou kolekcí a potvrzují to i četné výstavy muzea v zahraničí. V těchto putovních výstavách v Evropě i Americe si muzeum ověřilo, jak prostřednictvím mincí a bankovek vyprávět pozoruhodné příběhy s nečekanými souvislostmi. Myslím, že to je také klíč k její úspěšnosti,“ radoval se Libánek. Expozice Peníze si do hrobu nevezmeš uspěla v konkurenci 33 projektů. Před ní skončila jen výstava Národní galerie v Praze Toyen: Snící rebelka. Třetí cenu dostala Galerie Středočeského kraje za výstavu Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění.

Na vyhlášení výsledků nechyběl ani zástupce zřizovatele muzea, který vznik expozice významně podpořil: „Jsem hrdý na krajské Východočeské muzeum. Už druhý rok po sobě získali jeho pracovníci medailové ocenění za stálou výstavní expozici,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Expozice vyšla na téměř čtyři miliony korun, velká část byla financována právě z příspěvku Pardubického kraje. „Vzhledem k tomu, že na denárový poklad bylo nebytné pořídit speciální bezpečnostní vitríny s neprůstřelným sklem, které vyšly na půl milionu korun, jsou takové náklady na stálou expozici, která bude otevřená několik let, pochopitelné,“ vysvětlil Línek.

Expozice vznikla ve sklepení pardubického zámku. Dospělé i dětské návštěvníky zve na výpravu do světa peněz, pokladů a podivuhodných příběhů. V nové numismatické expozici se dozví, jak se kníže Svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už se neplatí zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik za historií dolaru a nahlédnou do tajů medailérského umění. Ti šikovnější si zde vlastnoručně vyrazí svou minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II.

V 20. ročníku ceny pro nejlepší muzejní počiny a výstavy soutěžilo 52 muzeí a galerií se 79 projekty. Soutěž Gloria musaealis si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.