Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubické muzeum bude slavit 140 let – podělte se o své vzpomínky na něj!

29. listopadu 2019

Příští rok bude pro Východočeské muzeum v Pardubicích významný v mnoha ohledech – v lednu uplyne 100 let od koupě pardubického zámku Musejním spolkem, v říjnu 140 let od založení Musejního spolku a v září se otevřou veřejnosti první rekonstruované části zámku. Výstava, která zahájí činnost výstavních sálů v hospodářské budově, proto připomene historii pardubického muzea. Do její přípravy se už nyní může zapojit i veřejnost.

Z historie muzea

„Historie muzea je neodmyslitelně spjatá s historií Pardubic a jeho obyvateli. Asi každý Pardubičan někdy navštívil muzeum nebo zámek – nejprve s rodiči, prarodiči, se školou. Zámecké valy bývaly a dodnes jsou místem procházek i prvních polibků. Vzpomínky, fotografie nebo videa zachycující život na zámku a v muzeu bychom rádi využili v připravované výstavě, kde dokreslí založení muzea, budování sbírek, nejpozoruhodnější výstavy a expozice od založení Musejního spolku v roce 1880 až do současnosti,“ objasňuje záměr muzea jeho ředitel Tomáš Libánek.

„Pro zájemce jsme vytvořili na webu krátkou anketu, kde mohou zanechat vzkazy, vzpomínky, příběhy, fotografie, které mají s muzeem spojené. Zároveň nám svými odpověďmi mohou pomoci dát zpětnou vazbu ohledně naší práce,“ říká vedoucí odborného úseku muzea Ladislav Nekvapil. Anketa je k dispozici na stránce www.vcm.cz/anketa.

Více o historii muzea v Pardubicích najdete na jeho stránkách www.vcm.cz/muzeum/historie-muzea/.