Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubice oslaví Mezinárodní den archeologie nejstarším pivem, dílnami i bojovými ukázkami

V sobotu 21. října 2023 budou Pardubice od 10 do 16 hodin oslavovat Mezinárodní den archeologie. Díky spolupráci pardubických muzejníků a památkářů se návštěvníkům otevírá bohatý program na zámku a Příhrádku s mnoha lákadly.

Tématem letošních oslav je Lesk zlatavého kovu aneb odkaz lidu doby bronzové. Návštěvníci poznají, kdo na Pardubicku v této éře žil, čím se živil a co tu zanechal. Uvidí a vyzkouší si zvyklosti, řemesla a odívání doby bronzové. Zvídavé dotazy na místě zodpoví archeologové, ale například i antropolog.

„Zámecký parkán provoní pravěká kuchyně – návštěvníci uvidí pečení placek, mletí obilí, vaření piva i udržování ohně v režii skupiny living history Křivolík. Nebudou chybět ukázky pravěkých bojových technik, zbraní i nástrojů nebo výroby mincí,“ zve vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Zavoral. „Skupina Hledači historie Pardubicko předvede své vybavení a zajímavé nálezy,“ doplňuje.

Pro děti a jejich rodiče bude dále připravena zážitková prohlídka archeologické expozice Proti proudu času. Druhá komentovaná prohlídka této interaktivní expozice pak bude věnována široké veřejnosti.

Lesk zlatavého kovu i pravěké pivo

Přednášku o unikátním nálezu bronzového vědra z Kladiny u Sezemic doplní promítání filmového dokumentu a ochutnávka Sluneční bárky – piva inspirovaného nejstarším pivem v Evropě, které vědci objevili právě na dně bronzové nádoby. Kromě piva mohou návštěvníci ochutnat i další tradiční pokrmy. Součástí dne budou i dvě vystoupení skupiny historického šermu Zubři – ti předvedou lítý boj Vikingů o korunu severu.

Šperky, móda, řemesla

Na Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. „Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a budou modelovat figurky, či vytvářet jeskynní malby. S letošním tématem souvisí šperkařská dílna, kde si ti zručnější vyzkouší výrobu ozdob z doby bronzové a dalších období pravěku. Připravena je také restaurátorská dílna a ukázka dokumentace terénního výzkumu, kde nebude chybět pískoviště pro děti. Textilní dílna představí pravěké odívání i módní doplňky. Zájemci o studium archeologie a příbuzných oborů jistě ocení stánek Univerzity Pardubice, kde dostanou informace k možnostem studia,“ láká návštěvníky archeoložka NPÚ, ÚOP v Pardubicích Jana Marešová.

Panelová výstava Ahoj Arménie představí výsledky výzkumů, které v této oblasti prováděl tým Univerzity Pardubice pod vedením Jana Frolíka.

Lovci (nejen) mamutů

Život lovců doby kamenné přiblíží „profesionální pračlověk“ Jan Půlpán. Život pravěkých lovců mohou návštěvníci okusit na vlastní kůži a vyzkoušet si rozdělávání ohně, či řezání pazourkovým nožem.

Oslava archeologie

Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Archeologické organizace po celém světě nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům každého věku a všech zájmů. Koná se každou třetí sobotu v říjnu už od roku 2011. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.