Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Opovážlivého zloděje lapili na Zámku Pardubice – štíhlenka pavoukomilná se poprvé objevila v Čechách

12. prosince 2019

Velice zajímavého zlodějíčka se podařilo chytit v říjnu na valech pardubického zámku. Patří mezi ploštice a jmenuje se štíhlenka pavoukomilná (latinsky Metacanthus annulosus). Její chování je velmi opovážlivé, jelikož krade kořist ze sítí pavoukům pokoutníkům, kteří jsou predátoři mnohem silnější a nebezpečnější nežli ona. Z území České republiky byl výskyt štíhlenky pavoukomilné dosud znám jen jediného nálezu z Brna, exemplář z Pardubic je tak prvním dokladem o výskytu tohoto druhu v Čechách.

Vzácný druh ploštice – štíhlenku pavoukomilnou – jsem sklepal z břečťanu, který obrůstá kmen stromu rostoucího v severozápadní části zámeckých valů. Je to drobný druh o délce těla zhruba pět milimetrů, velice subtilního vzhledu. Díky dlouhým nohám a tenkému tělu trochu připomíná komára,“ popisuje nález vedoucí přírodovědného oddělení Východočeského muzea v Pardubicích Jan Dolanský.

Krade potravu pavoukům

„Svou potravní specializací je v rámci naší fauny ploštic zcela unikátní. Živí se kleptoparaziticky – požírá kořist ze sítí pavouků. Mezi listím břečťanu, kde byla nalezena, se zde běžně vyskytují pokoutníci Tegenaria ferruginaea a Eratigena atrica, kteří jsou pravděpodobnými hostiteli této ploštice,“ vysvětluje Dolanský.

Poprvé v Čechách

Druh byl znám ze Středomoří a z Maďarska, u nás byl dosud nalezen jen v Brně v roce 2016. „Nový nález z Pardubic je prvním dokladem o výskytu štíhlenky pavoukomilné v Čechách. Pravděpodobně dochází k jejímu šíření směrem na sever,“ domnívá se Jan Dolanský.

Valy pardubického zámku patří spolu s přilehlou lipovou alejí do Evropsky významné lokality vyhlášené pro ochranu brouka páchníka hnědého a jeho biotopů. Nález se povedl v rámci průběžného průzkumu a monitorování fauny a flóry, které provádějí pracovníci přírodovědného oddělení muzea. Určení druhu potvrdil entomolog Petr Kment z entomologického oddělení Národního muzea.

Více informací o této zajímavé ploštici si můžete přečíst v článku v časopisu ŽIVA http://ziva.avcr.cz/2019-1/zlodeji-v-siti-aneb-prvni-kleptoparaziticka-plostice-v-ceske-republice.html

Štíhlenka pavoukomilná