Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Nahlédněte archeologii pod pokličku

Ochutnat placky a pivo z pravěké kuchyně, tvořit jeskynní malby nebo se přiučit bojovým technikám barbarů? V sobotu 19. října 2019 to v Pardubicích nebude problém. Na zámku a Příhrádku se od 10 do 16 hodin koná Mezinárodní den archeologie, tentokrát s podtitulem Archeologie pod pokličkou. Společně ho pořádají pardubické pracoviště Národního památkového ústavu a Východočeské muzeum v Pardubicích.

Lukostřelba i dílny pro nejmenší

Na pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Keramická dílna potěší jak malé, tak větší děti. Fenomén pravěkého deponování bude představen formou přednášky O pokladech doby bronzové od 15 hodin. „Hlavním tématem letošního ročníku je obživa, výroba a směna. Návštěvníkům tedy formou stanovišť představíme skladbu jídelníčku v různých obdobích pravěku a způsoby získávání a zpracování surovin. Na stanovišti lovců si zájemci vyzkouší lukostřelbu, u zemědělců zase drcení obilí. Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice proběhne i ražba mincí,“ uvedla Jana Řehounková, mluvčí NPÚ, ÚOP v Pardubicích. „Závěrečným bodem programu bude diskuse s názvem „Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat“, která nabídne jedinečnou příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům,“ dodala Řehounková.

Ochutnejte pravěk

Parkán pardubického zámku provoní od 10 do 16 hodin pravěká kuchyně. „Návštěvníci uvidí pečení placek, které mohou i ochutnat. Budeme také mlít obilí nebo vařit pivo,“ prozradil vedoucí oddělení archeologie Východočeského muzea Tomáš Zavoral. Program doplní ukázky starověkých bojových technik, zbraní, pravěkých nástrojů a také ražba mincí.

V 11 a ve 13 hodin začínají komentované prohlídky v interaktivní archeologické expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, která bude po celý den přístupná zdarma.

Mezinárodní den archeologie (MDA) se koná od roku 2011 vždy třetí sobotu v říjnu. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.

Mezinárodní den archeologie 2019