Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Muzeum na valech otevřelo výstavu Zaostřeno na sbírky

Do srdce muzea vtáhne návštěvníky valů pardubického zámku výstava Zaostřeno na sbírky. Oblíbené procházky po koruně opevnění zpestřuje od tohoto týdne deset velkoformátových fotografií exponátů ze sbírek Východočeského muzea. Výstava je volně přístupná do konce srpna.

„Chtěli jsme návštěvníky, kteří na valy chodí „jen tak“, nechat nahlédnout do muzejních sbírek. Na deseti panelech tak mohou lidé vidět výběr z těch nejzajímavějších i nejcennějších sbírkových předmětů či souborů ukrytých v muzejních depozitářích,“ objasňuje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Je to i jakási přehlídka pestrosti téměř 140 let trvající muzejní činnosti reprezentující nejrůznější obory, od přírody, přes archeologii až k historii. Některé z předmětů zachycených na fotografiích budou po skončení rekonstrukce pardubického zámku v roce 2020 k vidění na chystané výstavě připomínající založení muzea,“ prozradil Libánek.

Okouzlit se tak návštěvníci mohou nechat vzácnou akvamanilou, tedy středověkou nádobkou na vodu, která byla nalezena v 19. století v Rokytně, nebo detaily denárového „pokladu století“, objeveného v roce 2015 u Chýště. Překvapivý je i pohled na dravou vodní ploštice nebo Grizzlyho na dvou kolech neboli motocykl pardubické firmy JMP – Matyáš a Polák z roku 1928. Nahlédnout lze i do budoucnosti – na pohlednici futurologické vize Pardubic, které byla odeslána v roce 1915.

Během dvouleté rekonstrukce na zámku zůstávají přístupné tři stálé expozice Východočeského muzea a galerie pod širým nebem v zámeckém parkánu. Kromě toho nabízí muzeum několik druhů prohlídek zámku, krytu civilní obrany a historického centra Pardubic.