Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Muzejníci z celého světa se chystají do Pardubic - prohlédnou si zámek, mlýny i Zámeček

Týdenní svátek muzeí a galerií z celého světa, konferenci Mezinárodní rady muzeí (ICOM) hostí letos Česká republika. Kromě Prahy se návštěvníci z celého světa vydají i do regionů a nevynechají ani Pardubice. V nabitém programu si v pátek 26. srpna prohlédnou Památník Zámeček, expozice Východočeského muzea na pardubickém zámku a při procházce městem také historické centrum a proměňující se Winternitzovy mlýny. Čeká je i ochutnávka na Pardubickém festivalu vína.

Téma exkurze je Pardubice a muzeologická témata: národní kulturní památka versus muzeum. „V České republice se nachází velké množství zámků, hradů a jiných památkově chráněných objektů v péči státu, krajů nebo měst. Mnoho historických objektů nyní slouží jako sídla nejrůznějších kulturních institucí. Účastníci exkurze do Pardubic přijedou zjistit, jaké jsou klady a zápory takového soužití, například muzea v národní kulturní památce,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Provedeme je dokončovanou expozicí Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách a ukážeme jim, jaká úskalí při tvorbě expozic v prostředí renesanční památky řešíme,“ dodává.

Generální konference Mezinárodní rady muzeí se koná v Praze od 20. do 28. srpna 2022. Je to jedna z nejvýznamnějších celosvětových akcí věnovaných muzeím a odborníkům, kteří v nich pracují. Od roku 1948 se setkává stále větší počet účastníků ze všech kontinentů, aby spolu diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek, se kterými se muzea potýkají. Konference ICOM Praha 2022 nabízí účastníkům rozsáhlý odborný program, který kombinuje přednášky, panelové diskuse, kulaté stoly a debaty v rámci čtyř klíčových témat, která dnes muzea řeší. V Pardubickém kraji účastníci zavítají také na Litomyšlsko a Chrudimsko.