Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Mizející svět podle fotografa Vlastimila Rašky uvidíte v zámecké galerii pod širým nebem

Open air galerie Parkán, tedy galerie pod širým nebem Zámku Pardubice, otevírá ve čtvrtek 4. května v 17 hodin novou výstavu. Návštěvníkům se představí cyklus snímků pardubického fotografa Vlastimila Rašky s názvem Mizející svět.

Vlastimil Raška v uceleném souboru fotografií představuje faunu, kterou sám nazval jako „Mizející svět“. Pestrobarevné snímky zachycující svět přírody byly pořízeny hlavně v regionu Pardubic, ale také na jeho fotografických cestách po celé České republice.

„Téma si zvolilo mě. Fotit jsem začal ve 12 letech právě přírodu. Později jsem se věnoval aktům a ke krajině, ptákům a dalším živočichům jsem se vrátil asi kvůli revoluci, kterou přinesl nástup digitální fotografie,“ prozrazuje Vlastimil Raška, který zahájil svoji fotografickou kariéru na konci 20. století. „Téma přírody mě tak provází celou mou kariéru, ale v poslední době se to překlápí víc ve prospěch přírody,“ říká.

Návštěvníci mohou při procházce okolo zámku obdivovat velkoformátové fotografie s čápem, rehkem nebo ledňáčkem. „Bývá to neuvěřitelně dlouhé čekání, abych zachytil takový záběr. Jsou to hodiny a hodiny, kdy čekám třeba u vody, zamaskovaný, žerou mě komáři. Abych třeba za dva dny nafotil tři minuty,“ vysvětluje fotograf.

„Výstava Mizející svět tématicky doplňuje i naši přírodovědnou výstavu Kdy jste je viděli naposledy? Volně přístupná bude do dubna příštího roku,“ informuje kurátorka výstavy Veronika Schiebelová.