Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Kryt v zámeckých valech už 10 let není tajný, návštěvníky zve na speciální prohlídky

Právě deset let je tajemný kryt civilní obrany na Zámku Pardubice přístupný veřejnosti. Výročí oslaví Východočeské muzeum v Pardubicích speciálním programem ve spolupráci s Military klubem Ostřešany. Před zámeckými hradbami u ulice Pod Zámkem se koná 14. srpna od 10 hodin, právě před jedním z vchodů do krytu.

„Přísně tajný kryt civilní obrany byl vybudován v době studené války v zámeckém valu. V případě útoku nepřítele nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce,“ nastiňuje historii stavby vedoucí oddělení služeb muzea Matěj Bekera.

Branný den pro děti

Akce začíná v 10 hodin programem pro děti, které zažijí „branný den“. „Vyzkouší si práci velitelského štábu, radiometristy, spojaře i příslušníka odmořovací čety. Dozví se, jak kryt chránil proti radiaci i jakou sílu měly atomové pumy,“ vyjmenovává jednotlivé aktivity Bekera. Zájemci si mohou nasadit plynovou masku a pláštěnku, stejně jak to bývalo při opravdových branných dnech.

Zážitkové prohlídky a ležení u hradeb

Na 13 a 15 hodin jsou připravené zážitkové prohlídky, při níž návštěvníci uvidí jednotlivé příslušníky krajského velitelského štábu civilní obrany při práci. Prohlédnou si dobové vybavení a zjistí, jak to bylo s vybudováním této unikátní stavby. Military klub Ostřešany bude mít po celý den před bojovým vchodem své ležení, kde představí pozorovatelny civilní obrany s 3D modelem objektu, zbraně a dobové přístroje.

Rezervace nutná

Na akci je vstup zdarma. Z důvodu omezené kapacity prohlídek je nutné si předem rezervovat vstupenky na e-mailu rezervace@vcm.cz nebo na telefonním čísle 607 034 110.

Kryt v zámeckých valech je přístupný celoročně buď na objednání pro skupiny nejméně pěti osob, nebo při předem vypsaných prohlídkách včetně prohlídek pro rodiny s dětmi. Rezervační formulář je k dispozici na www.vcm.cz