Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Kráska z Kladiny sklidila uznání na mezinárodním festivalu v Bratislavě

Film Kráska z Kladiny z produkce Východočeského muzea v Pardubicích a Eye scream films získal hlavní cenu poroty na mezinárodním filmovém festivalu Archeofilm v Bratislavě v kategorii krátkometrážní film. Film uspěl v soutěži, na které byly představeny dokumenty ze zemí celého světa se zaměřením na archeologii, umění a prostředí. Tradiční italský festival vůbec poprvé zavítal do slovenské metropole.

Samotná cena je dílem uměleckého skláře Pala Macha. „Výběr dokumentů jsme provedli na základě vysoké odborné i umělecké kvality ve dvou filmových sekcích,“ upozornila Ivana Kvetánová, umělecká ředitelka festivalu. Díla posuzovali nejen archeologové, ale také filmaři. Třídenní festival nabídl řadu zajímavých a kvalitních dokumentárních filmů. „Konkurence byla silná, o to víc si tak významného ocenění vážíme,“ konstatoval režisér filmu Erik Knajfl.

Kráska z Kladiny všemi smysly

Dokument Kráska z Kladiny cílí na nález jedinečné bronzové nádoby a objev nejstaršího bylinného prosného piva ve střední Evropě. „Právě hypotéza o pivu vzbudila před časem senzaci nejen v České republice, ale také v zahraničí,“ připomněl Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.

„Pozornost vzbudilo pivo s názvem Sluneční bárka, jehož receptura je inspirována složením pradávného nápoje, který byl identifikován ze vzorků odebraných z nádoby. Po třech tisících letech oživili chuť tohoto piva chemik Lukáš Kučera z přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého společně s bohdanečským pivovarníkem Stanislavem Plešákem,“ vysvětlil archeolog Východočeského muzea Jan Jílek.

Pivo si mohli návštěvníci vychutnat po skončení promítání. „Nabízíme tak unikátní příležitost, zažít archeologii všemi smysly,“ s úsměvem uzavřela Tereza Jošková, archeoložka muzea.

Mezinárodní filmový festival do Bratislavy přivedl Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislavě, OZ Priatelia Bratislavy, byl uspořádaný pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla.