Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Kousek prezidentské standarty má ve sbírce Východočeské muzeum

Mohlo by se zdát, že se prezidentská standarta vrátila na hrad. Ale ne tak docela. Jeden z více než tisícovky kousků, na které je v roce 2015 rozstříhala umělecká skupina Ztohoven, opatruje Východočeské muzeum v Pardubicích ve své sbírce.

Jak se ústřižek do muzea dostal? Když skupina Ztohoven v září 2015 odnesla z Pražského hradu standartu prezidenta republiky, rozstříhala ji podle svého vyjádření na 1152 dílů a ty v létě 2016 rozeslala a rozdala náhodně vybraným občanům. „Jeden kus dostala na pardubické třídě Míru tehdejší asistentka ředitele našeho muzea Veronika Voženílková. Obálku i s kusem standarty a certifikátem pravosti odnesla do muzea. Vše jsme zařadili do našich sbírek. Ve sbírce už máme fragmenty praporů, které údajně pocházejí z bitvy na Bílé hoře a u Slavkova,“ vysvětluje historik Jan Tetřev, který artefakt včetně certifikátu zařadil do podsbírky drobných tisků.

„Trochu nás překvapilo, když jsme v médiích zaznamenali zprávu o restaurování standarty a jejím návratu na Pražský hrad. Evidentně se jednalo o restaurování z kousků, které nebyly rozdány, tedy jen části praporu, což je legitimní postup,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek. Ústřižek standarty tak zůstává cennou součástí sbírky muzea, do které podle Libánka patří ale také kvůli jeho symbolické hodnotě. „Dokumentuje jednu z forem občanské neposlušnosti a uměleckého vyjádření své doby,“ dodává Libánek.