Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Jubilantka Jiřina Žertová slaví výstavou v pardubickém muzeu

Světově uznávaná sklářská výtvarnice Jiřina Žertová se letos dožívá významného životního jubilea. Východočeské muzeum u této příležitosti pořádá výstavu jejích děl nazvanou Jiřina Žertová: Stopy. V renesančních sálech pardubického zámku se zaskví plastiky skládané z plochých skel i foukané objekty. Výstava v těsném sousedství oceněné expozice S.K.L.E.M. bude lákat milovníky sklářského umění z celé republiky i ze zahraničí od 3. června 2022.

Výstava zrekapituluje to nejlepší z autorčiny volné tvorby. „Název výstavy odkazuje ke stopám sklářských nástrojů, kterými autorka utváří povrch svých děl. Zároveň má význam přenesený: kurátor Ján Gajdušek představí Žertovou jako všestrannou osobnost, která zanechala hluboké stopy nejen v příběhu českého skla, ale i v každém divákovi, který přišel s jejím dílem do styku,“ slibuje vedoucí historického oddělení muzea a kurátor jeho uměleckoprůmyslové sbírky Jan Ivanega.

Legendární osobnost českého skla

Jiřina Žertová se narodila 13. srpna 1932 v Praze. Vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru monumentální malby a skla Josefa Kaplického. Vytvářela kompozice z částí foukaných do forem, dotvářených malbou nebo brusem. První ocenění získala už v roce 1957 na Milánském trienále. V 60. letech spolupracovala se sklárnami ve Škrdlovicích a v Novém Boru. V 70. letech se věnovala volné skleněné plastice. Od 80. let kombinuje sklo s kovem, dřevem, drátem, tabulkovým sklem a podobně.

Její díla vystavovaly prestižní galerie po celém světě – v New Yorku, Chicagu, Londýně, Hamburku, Frankfurtu nebo Tel Avivu. Jiřina Žertová má za sebou 65 let tvorby, je stále aktivní a patří ke špičce českého sklářství. Její dílo je trvale vystaveno i v pardubické expozici S.K.L.E.M. Ve sbírce pak Východočeské muzeum opatruje na tři desítky jejích plastik a váz.

Vychází monografie

Na vernisáži 2. června bude představena monografie Jiřina Žertová – Nejen sklo. Zakoupit ji bude možné v pokladně muzea. Na 11. září je pak připravena komentovaná prohlídka.

Instalaci výstavy, která potrvá do 2. října 2022, podpořila společnost Transform z Lázní Bohdaneč.

Plakát - Jiřina Žertová: Stopy