Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Jak se dodržovala i nedodržovala

Osudy první československé ústavy tématem debaty historiků a právníků

Třetí ročník úspěšné debaty věnované stoletým výročím české historie připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Tentokrát je ústředním tématem nejvyšší zákon státu – Ústavní listina Československé republiky, která vešla v platnost v únoru 1920. V přednáškovém sále Zámku Pardubice o ní budou ve čtvrtek 1. října od 18 hodin debatovat ústavní právník Jan Kysela a renomovaní historici Jana Čechurová a Jan Rychlík. Vstup je zdarma.

„Věnovat se budou vzniku ústavní listiny i srovnání se současným nejvyšším zákonem státu z roku 1992. Pokusí se zjistit, v čem se zákonodárci poučili z minulých chyb, jak moc se navazuje na prvorepublikový dokument a jak to vypadá s dnešní praxí dodržování ústavy,“ vysvětlil ředitel muzea Tomáš Libánek. „Stranou nezůstane ani často diskutovaný vztah ústavních činitelů k vykládání a dodržování základního právního dokumentu státu,“ dodal.

Diskuzi budou moderovat bývalá novinářka Lucie Chytilová a historik Matěj Bekera.

Medailonky diskutérů:

doc. PhDr. Jana Čechurová, Ph.D., – historička Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zaměřením na dějiny politických a společenských elit a elitních spolků, především v období první republiky, autorka řady publikací se zaměřením na osobní prameny.

prof. JUDr. Jan Kysela, Ph.D., DSc. – český ústavní právník a odborník v oboru státovědy a politologie. Působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy jako vedoucí Katedry politologie a sociologie. Zabývá se především ústavními systémy a obecnou státovědou.

PhDr. Jan Rychlík, DrSc. – je český historik, odborník na moderní dějiny slovanských národů. Badatelsky se specializuje na moderní české a slovenské dějiny a na problematiku vývoje balkánských národů.

Debata 100 - Osudy československé ústavy