Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Fotografické skvosty Jiřího Tomana uvidíte na zámku i „kulatém rohu“

Dvě pozoruhodné fotografické výstavy pod širým nebem otevírá 26. dubna Východočeské muzeum. V zámecké Open Air galerii Parkán bude k vidění výstava Jiří Toman: Město, která připomíná 100 let od narození významného českého fotografa, ilustrátora a výtvarníka. Na Masarykově náměstí bude lákat výstava Zmizelé Pardubice: Synagoga.

Velkoformátové fotografie v parkánu zámku představí Jiřího Tomana jako fotografa a odhalí jeho dosud nezveřejněné snímky Pardubic. „Rodné město prošlo v době jeho života dramatickým stavebním vývojem. V jeho tvorbě se objevují městské náměty pulzující životem a energií. Nevšednost každodenních lidských scén zachycoval z různých pohledů, objektivem fotoaparátu dokázal uchopit své okolí a proměnit ho v dynamickou scénu plnou překvapení a zvratů,“ říká kurátorka výstavy Veronika Schiebelová. Výstava na zámku potrvá do dubna 2025.

Výstava Zmizelé Pardubice: Synagoga se objeví na „kulatém rohu“, naproti původnímu umístění dnes už neexistující budovy pardubické synagogy. Představí nejen nejstarší snímky budovy od Františka Schmoranze mladšího, ale zároveň sérii fotografií Jiřího Tomana, který zachytil její demolici v roce 1958. „Výstava, která potrvá do 20. října, zahájí seriál výstav Zmizelé Pardubice, společný projekt Východočeského muzea, města Pardubice a městských obvodů. Série venkovních panelových výstav zavede obyvatele Pardubic do dávno minulých časů, připomene budovy a místa, která už známe pouze z fotografií,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.