Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Expozice Pardubice – příběh města končí, otevřená bude do Nového roku

Na Nový rok 2023 budou mít návštěvníci poslední možnost zavítat do stálé expozice Pardubice – příběh města ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Zámek totiž čeká v druhé polovině příštího roku rekonstrukce společenského sálu, která se dotkne i rozsáhlého prostoru v 1. patře paláce.

„Pardubice – příběh města se nachází převážně v sálech, kde se zachovala část zdobeného renesančního trámového stropu. Tyto místnosti se v budoucnosti propojí skleněným schodištěm s nově budovaným společenským sálem podle návrhu architektky Evy Jiřičné,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek.

Expozice Pardubice – příběh města vznikla v roce 2016. Návštěvníky provází od nejstarších dějin a první písemné zmínky o Pardubicích až do vzniku Československé republiky v roce 1918. „Expozice připomíná také významné osobnosti neodmyslitelně spjaté s městem – arcibiskupa Arnošta z Pardubic, stavitele železnic Jana Pernera a prvního českého letce Jana Kašpara. Jsou jim věnovány předměty svázané s jejich životem a působením,“ říká ředitel muzea. „Část věnovanou historii za Pernštejnů nyní návštěvníci najdou v nedávno otevřeném prohlídkovém okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách,“ dodává Libánek.

„K historii Pardubic se bude muzeum i v dalších letech vracet v různých krátkodobých výstavách. Připravujeme například téma dějin města na příkladu historických hraček. Jedinečný exponát – ruchadlo bratranců Veverkových – znovu vystavíme už za dva roky, kdy připravujeme speciální výstavu k výročí 200 let od jeho vynalezení,“ uzavírá ředitel.