Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Cyklus Políbeni múzou láká na Vejrycha, Gočára nebo Žertovou

Políbeni múzou – osobnosti umění ve východních Čechách, to je název jarního přednáškového cyklu Východočeského muzea v Pardubicích věnovaného především historii umění. Mezi témata patří tvorba projektanta místní radnice Jana Vejrycha, stavby pardubických architektů a stavitelů Františka Nekvapila, Václava Otakara Medka nebo dílo slavného semínského rodáka Josefa Gočára. Dojde i na klíčovou osobnost českého malířství Mikoláše Alše a autorku pardubického Prioru Růženu Žertovou. Přednášky začínají 28. března v 18 hodin v přednáškovém sále na zámku a pokračují vždy v úterý až do 25. dubna.

Široce známého autora pardubické radnice, pražského architekta představí historik umění Jan Ivanega na přednášce nazvané Východočeské stopy architekta Jana Vejrycha. „Kromě ikonické radnice, která je jeho vrcholným dílem, navrhl v širším okolí Pardubic pilný Vejrych i celou řadu dalších staveb. Budeme hovořit o tom, jak s nimi pardubická radnice souvisela, jaký měly pro své současníky Vejrychovy realizace význam a co si z jeho díla zachovalo platnost až do současnosti,“ zve Ivanega.

Architekti vil i nájemních domů

V dalších přednáškách představí historik Matěj Bekera veřejnosti málo známé osobnosti pardubické architektury. „Podobu moderních Pardubic neutvářely primárně známé osobnosti moderní architektury jako Josef Gočár, Ladislav Machoň nebo Pavel Janák, ale především regionální a místní architekti nebo stavitelé. František Nekvapil a Václav Otakar Medek jsou autory několika vilových objektů na Bílém Předměstí či nájemních domů v centru města, podíleli se také na stavbě několika velkých stavebních projektů ve městě. Jejich osudy jsou pozoruhodné,“ slibuje Bekera.

Gočárovy stavby i benzinky

Dojde i na slovutného a v posledních letech často zmiňovaného architekta Josefa Gočára. Představí ho historik umění Jakub Potůček. Kromě známých staveb jako jsou Anglobanka, hotel Grand nebo Winternitzových mlýnů, které architekt navrhl, ale neprojektoval, se přednáška zaměří na projekty benzinových stanic společnosti Fanto.

Vstupné na přednášky stojí 50 korun.

plakát přednáškového cyklu Políbeni múzou