Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Advent na zámku – obří vánoční pohlednice, Ježíškova cesta, vánoční koutek i stromek k dozdobení

Vánoční atmosféra na Zámku Pardubice zavoní už o tomto víkendu. Na velkém nádvoří se rozzáří vánoční strom a na návštěvníky budou čekat fotokoutky v podobě historických vánočních pohlednic. Pro děti přichystalo Východočeské muzeum v Pardubicích Ježíškovu cestu – putování s úkoly, při kterých účastníci poznají, kdo nosí dárky jinde na světě. Na malém nádvoří bude svítit druhý stromeček – ten mohou děti samy dozdobit, pokud si z domu přinesou vlastnoručně vyrobenou ozdobu.

„Naše plány na advent byly původně rozsáhlejší. Část programu jsme omezili nebo zrušili, ale i tak snad zůstane dost aktivit, které zvládneme při dodržování aktuálních opatření zorganizovat,“ konstatoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Prosíme ale návštěvníky, aby sledovali naše webové stránky nebo sociální sítě, kde zveřejňujeme aktuální informace,“ upozornil Libánek.

Vánoční koutek našich babiček

Vánoční koutek s ukázkou tradic a výzdoby, jaká byla běžná v 50. letech minulého století, rozšířil výstavu Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. „Kromě nazdobeného stromečku a sváteční tabule, jaké mívaly naše babičky a dědečkové, jsme vystavili i dva orlickoústecké betlémy Jiřího Knapovského – vánoční a tříkrálový,“ prozradil ředitel. Výstava Věci vyprávějí, která trvá do konce roku, bude hostit také vánoční dílny pro děti a jejich rodiče. Konat se budou 11. a 15. prosince od 14 do 17 hodin.

Sladké Vánoce se ruší

Předvánoční čas měly na zámku ozdobit 4. prosince i Sladké Vánoce. „Bohužel aktuální protiepidemická opatření nám neumožňují akci uspořádat. Moc nás to mrzí a rozhodli jsme se to návštěvníkům alespoň částečně vynahradit – v sobotu 4. prosince bude vstup do výstavy Věci vyprávějí a jejího vánočního koutku zdarma,“ oznámil ředitel.

O nedělích valy až do večera

O adventních nedělích muzeum rozšíří otevírací dobu zámeckých valů. „Pokud nebude námraza, zůstanou otevřené až do šesti hodin večer,“ doplnil Libánek. Ostatní dny se zavírají už ve čtyři hodiny.

Štědrovečerní muzejní noc

Na Štědrý večer by se brány muzea měly tradičně otevřít úderem půl desáté a návštěvníci by měli mít možnost zdarma nahlédnout do kaple Tří králů, historické expozice Pardubice – příběh města, výstav Věci vyprávějí a Život ve věčné tmě i vystoupat na zámeckou věž. Otevřeno bude do půlnoci.

Změny otevírací doby muzea o svátcích:

25. 12. 2021 – otevřeno od 13 do 18 hodin

26. 12. 2021 – otevřeno od 10 do 18 hodin

31. 12. 2021 – otevřeno od 10 do 15 hodin

1. 1. 2022 – otevřeno od 13 do 18 hodin