Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Východočeské muzeum obnovuje prohlídky nejen na zámku

Protiepidemická opatření se postupně uvolňují a milovníci hradů, zámků a výprav za poznáním se radují. Od června opět obnovuje komentované prohlídky a procházky po zámku i po centru Pardubic také Východočeské muzeum v Pardubicích.

„Od příštího týdne mohou návštěvníci každou celou hodinu přijít na exteriérovou prohlídku Od hradu k zámku: proměny pernštejnské rezidence, kde představujeme stavebně historický vývoj pardubického zámku. Novinkou v rámci okruhu bude návštěva zámecké kaple Tří králů, které byla po dobu rekonstrukce uzavřena,“ zve ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, Tomáš Libánek.

Architekt Oldřich Liska i páni z Pernštejna

Na sobotní odpoledne 5. června muzeum chystá dvě mimořádné procházky po centru Pardubic. „První věnujeme stavbám architekta Oldřicha Lisky, od jehož narození v dubnu uplynulo 140 let. V Pardubicích je například autorem domu Na Kopečku na třídě Míru,“ vysvětluje vedoucí oddělení služeb Matěj Bekera, autor knihy Oldřich Liska – architekt východočeské moderny a zároveň tvůrce prohlídky. „Druhá prohlídka pak představí stavební činnosti pánů z Pernštejna v Pardubicích,“ dodává.

Prohlídky s autory výstav

Jedinečnou příležitost projít si výstavu s jejím autorem budou mít návštěvníci hned několikrát. V neděli 30. května představí svou výstavu Nížina fotograf Radek Kalhous. „Výstavou Pernštejnské ženy a Evropa provede 16. června jeden z autorů, historik Pavel Marek z Univerzity Pardubice. V neděli 20. června výstavu oživí vtipná divadelní scénka o rodinném životě, ukazující dobové názory na postavení mužů a žen ve společnosti. Je proložena ukázkami španělské módy 16. století a jejího přijetí v českých zemích. Dialogy jsou založené na dobových písemných pramenech, například dopisu Polyxeny z Pernštejna o nedostatečné výbavě její neteře,“ upozorňuje Bekera.

Pro rodiny s dětmi

V úterý 22. června se poprvé po několikaměsíční přestávce uskuteční oblíbená dětská prohlídka Superhrdinové aneb legendy a pověsti v Pardubicích. V sobotu 26. června svá vrata po několikaměsíční pauze otevře kryt civilní obrany – od 11 hodin pro dětské návštěvníky a ve 13 hodin pro dospělé.

Nezbytná rezervace

Na všechny uvedené prohlídky je nutné si předem rezervovat vstupenky – buď přímo v rezervačním formuláři na webu muzea, nebo na e-mailu rezervace@vcm.cz, případně i na telefonním čísle 607 034 110. Více informací: www.vcm.cz/akce a www.vcm.cz/zamek/prohlidky

Přehled nejbližších prohlídek:

29. 5. – 7:00 – Ornitologická vycházka

30. 5. – 14:00 – komentovaná prohlídka výstavy Nížina s Radkem Kalhousem

5. 6. – 13:00 – Po stopách Oldřicha Lisky v Pardubicích

5. 6. – 14:00 – Pardubice za pánů z Pernštejna

16. 6. – 16:00 – Pernštejnské ženy a Evropa s Pavlem Markem

19. 6. – 13:00 – Po stopách Pernštejnů v Pardubicích

20. 6. – 14:00 a 16:00 – Divadelní okénko do pernštejnské doby – kostýmovaná prohlídka

22. 6. – 16:00 – Superhrdinové aneb legendy a pověsti v Pardubicích

26. 6. – 11:00 – Tajný kryt (pro děti)

26. 6. – 13:00 – Kryt civilní obrany v zámeckých valech