Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240
Vizualizace návštěvnického centra

Na pardubickém zámku vznikne nové návštěvnické centrum

April 17, 2024

Areál Zámku Pardubice navštívilo v loňském roce přes 160 tisíc lidí. Část přišla za výstavami muzea, na zámecký okruh, někdo jen na vyhlídku v Hlásce, další na programy pro školy nebo na organizované akce na valech. Kromě toho se v areálu zámku pořádá velké množství kulturních akcí a valy obepínající zámek jsou i oblíbenou procházkovou relaxační trasou. To všechno si zaslouží nabízet návštěvníkům také základní doprovodné služby. Plnohodnotné návštěvnické centrum dostává po odchodu galerie  do Automatických mlýnů konečně šanci na zahájení stavby.

Read More
Společenský sál podle projektu Evy Jiřičné - vizualizace

Evu Jiřičnou pardubický zámek okouzlil

April 10, 2024

Vzniklo to celkem náhodou, i když pro náhodu musí být vždy dobré podmínky. Architektku Evu Jiřičnou požádal na doporučení architekta Josefa Pleskota o spolupráci na rekonstrukci Zámku Pardubice v roce 2019 náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek. Ta výzvu přijala, v červenci 2019 na zámek osobně přijela a tak se začaly rodit jednotlivé projekty. Nejprve reprezentativní sál se skleněným schodištěm a posléze i další.

Read More
Archeologická expozice

Archeologická expozice se do podzimu uzavře

April 8, 2024

Východočeské muzeum v Pardubicích dočasně uzavře oblíbenou archeologickou expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, a to od 11. dubna do podzimu. Toto uzavření je nezbytné kvůli stavebním úpravám spojeným s budováním nového společenského sálu, jehož autorkou je renomovaná architektka Eva Jiřičná.

Read More
Velikonoce na zámku 2024

Velikonoce na zámku provázelo aprílové počasí

March 25, 2024

Sluníčko, déšť, sníh i kroupy provázely nedělní Velikonoce na zámku v Pardubicích. Návštěvníci si ale jednu z prvních letošních venkovních akcí nenechali navzdory chladnému počasí ujít. Čekaly na ně velikonoční dílny a stánky s velikonočními pochutinami, dekoracemi a dalšími výrobky, které připravily kulturní instituce, střední školy Pardubického kraje a lokální výrobci. Tematicky se letošní ročník věnoval dřevu a dřevěným výrobkům, velkou pozornost tak vzbudili umělecký řezbář Radek Smejkal, košíkář Vojtěch Váňa nebo výrobce dýmek Stanislav Baťa, kteří předvedli ukázky svého řemesla.

Read More
Detail jednoho z 56 dílů studny

Neolitická studna z Ostrova i její replika zazáří v nové výstavě

March 21, 2024

Studna z Ostrova nepřestává udivovat archeology. Nejstarší dřevěná studna v České republice a nejstarší dendrochronologicky datovaná archeologická konstrukce v Evropě překvapila archeology poprvé před sedmi lety, když ji vykopali u Ostrova na Chrudimsku. Nyní přinesla nová nečekaná zjištění, když se její repliku pokusili vytesat experimentální archeologové z Archeoparku pravěku Všestary. Replika i originální části vzácné studny budou jedním z největších lákadel výstavy Exit 91 / Vykopávky, která zmapuje rozsáhlé archeologické výzkumy na silničních stavbách a 8. května se otevře ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Vzniká ve spolupráci se společnostmi Archaia, Archeologické centrum Olomouc, Eurovia a Prospecto, které se na objevech zásadně podílely.

Read More
Velikonoce na zámku

Velikonoce na zámku letos ve znamení dřeva

March 8, 2024

Tradičně týden před velikonočními svátky, v neděli 24. března od 10 do 17 hodin, zaplní nádvoří Zámku Pardubice velikonoční jarmark – stánky s velikonočními pokrmy a dekoracemi, lokálními produkty, ale také výrobky a ukázkami práce studentů středních škol Pardubického kraje. Děti se mohou těšit na výtvarné a keramické dílny, zdobení perníčků, soutěže, ukázky tradičních zvyků a her. Vstup je zdarma.

Read More
Eva Jiřičná – Projekty ze šuplíku

Neuskutečněné vize architektů (nejen) pro Pardubice se představí v cyklu přednášek v muzeu

March 5, 2024

Víte, co mají společného vizionářské plány pro Prahu, Le Corbusier a pardubické projekty Josefa Dandy nebo neuskutečněné pardubické stavby? Tyto a další nerealizované architektonické a urbanistické sny budou tématem přednáškového cyklu Východočeského muzea v Pardubicích. Pod názvem V mysli architekta – nerealizované plány nejen ve východních Čechách slibuje fascinující cestu do světa, který by mohl existovat, kdyby se smělé návrhy staly skutečností. Začíná v úterý 12. března v 17 hodin na pardubickém zámku.

Read More
Zámek

Přeložka vodovodu uzavře na tři dny Východočeské muzeum

Feb. 29, 2024

Východočeské muzeum se na tři dny uzavře. Důvodem je přepojení vodovodního řadu kvůli stavbě parkovacího domu mezi zimním stadionem a Tyršovými sady. Od 7. do 9. března tak nebudou přístupné vnitřní prostory pardubického zámku, venkovní část areálu zůstane otevřená.

Read More
Monoxyl, Východočeské muzeum v Pardubicích

Měsíc dřeva v muzeu nabídne jedinečný pohled na historii a kulturu, zahájí ho přednáška o vzácném monoxylu a nejstarší studni

Feb. 28, 2024

Dřevo je materiálem, který nás dodnes obklopuje takřka na každém kroku, a to navzdory tomu, že se dnešní době někdy přezdívá „plastová“. Východočeské muzeum v Pardubicích mu bude věnovat celý tematický měsíc. V březnu tak návštěvníci tento fascinující materiál potkají během přednášek, dětských programů, mimořádných prohlídek, přírodovědných procházek a dalších akcí.

Read More