Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240
Elektrické auto na pardubickém zámku (3)

Východočeské muzeum si díky dotaci pořídilo elektrické auto

July 9, 2024

Východočeské muzeum se může pochlubit novým přírůstkem ve svém vozovém parku. Díky dotaci získalo užitkové nákladní elektrické auto Selvo v hodnotě 552 tisíc korun. Tento ekologický a tichý dopravní prostředek přináší mnoho výhod a užitečných funkcí, které muzeum využívá při každodenním provozu a péči o národní kulturní památku.

Read More
Klíč nalezený na klášteřišti, sbírka Východočeského muzea v Pardubicích

Archeoléto začíná – vydejte se za tajemstvím klášteřiště v Opatovicích nad Labem

July 2, 2024

Archeoléto začíná a Východočeské muzeum v Pardubicích na tuto akci připravilo dvě jedinečné prohlídky klášteřiště v Opatovicích nad Labem. V úterý 9. července 2024 od devíti a od 11 hodin představí zájemcům bohatou historii místa, kde kdysi stával slavný benediktinský klášter, založený v roce 1073.

Read More
Kniha Atlas starých map území dnešního Pardubického kraje (1)

Nová kniha odhaluje skryté poklady starých map Pardubického kraje

June 28, 2024

Od čtvrtka 4. července se na pokladně pardubického zámku objeví jedinečná kniha, která vás vezme na fascinující cestu historií našeho regionu. Atlas starých map území dnešního Pardubického kraje, dílo historika Jana Ivanegy z Východočeského muzea v Pardubicích, nabízí čtenářům nejen přehled vývoje krajské samosprávy, ale i bohatý soubor map, které vás vtáhnou do minulosti.

Read More
Expozice přírody - vizualizace

Východočeské muzeum připravuje novou expozici přírody Pardubického kraje

June 27, 2024

Zámek Pardubice, který je ve vlastnictví Pardubického kraje, se neustále rozvíjí nejen z hlediska investiční činnosti, ale také expoziční. S připravovanou expozicí přírody seznámil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek hejtmana Martina Netolického. Nová expozice bude umístěna v horním patře hospodářských budov v areálu zámku.

Read More
Petr Nikl: Náhradní tvář

Náhradní tvář: Petr Nikl se vrací k malbě v nové výstavě

June 11, 2024

Petr Nikl se po několika letech zaměřených na experimentální postupy vrací k tradiční štětcové malbě s obrazovou výstavou s názvem Náhradní tvář. Tato výstava představuje jednu z jeho nejpůsobivějších sérií, kde hlavním motivem jsou žebráci se psy, které vídal během covidové pandemie na pražském Karlově mostě. Zároveň se se svou tvorbou vrací na pardubický zámek. Sérii totiž doplňuje portrétní galerie Pernštejnů a cyklus portrétů blízkých osob Petra Nikla. Výstava se koná v hospodářských budovách Zámku Pardubice a pro veřejnost se otevírá 12. června. Potrvá do 8. září, vstupné je 140 korun.

Read More
Pardubický festival piva 2024

Festival piva na zámku zve na lokální výrobce i středoevropskou raritu

June 10, 2024

Zámek Pardubice bude letos potřetí hostit Pardubický festival piva. V sobotu 15. června od 12 do 22 hodin se na festivalu předvedou nejen regionální pivovary z východních Čech, ale také jedna středoevropská rarita. Pivovar Bohdaneč ve spolupráci s Experimentálním pivovarem Univerzity Palackého a Východočeským muzeem přiveze Sluneční bárku, pivo uvařené podle nejstaršího doloženého piva v Evropě.

Read More
Archeologická konference

Nejnovější poznatky z archeologických výzkumů představila konference na pardubickém zámku

June 7, 2024

Záchranu nejstarší dochované studny z Ostrova, tajemství ostatků z doby stěhování národů ze Slatiňan a řadu dalších pozoruhodných archeologických objevů tento týden na pardubickém zámku podrobně představili vědci z tuzemska i zahraničí. Do Východočeského muzea v Pardubicích se ve dnech 4. – 6. června sjeli na první ročník mezioborové konference, která se soustředila na poznatky z masivních výzkumů při budování silnic a uplatňování přírodovědných metod v archeologii. Vědecké sympozium muzeum uspořádalo ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně a Univerzitou Hradec Králové.

Read More
Líheň

Petr Nikl chystá na pardubickém zámku Líheň

June 6, 2024

V předvečer otevření výstavy Náhradní tvář na pardubickém zámku vytvoří výtvarník Petr Nikl s hudebníkem Ondřejem Smeykalem kombinovaný večer, performanci Líheň. V úterý 11. června od 20:30 hodin nabídnou na malém nádvoří zámku solitérní soustředěný projekt, postavený na dialogu SVĚTLA a ZVUKU.

Read More
Koncert v kapli Tří králů

Podvečer se smyčcovým kvartetem rozezní kapli Tří králů

June 6, 2024

Houslím, viole a violoncellu bude patřit podvečer ve středu 12. června od 18 hodin v zámecké kapli Tří králů. Smyčcové kvarteto DalcorARTet zahraje k Roku české hudby světovou klasiku i nejznámější díla českých velikánů, jakými jsou Jan Jakub Ryba, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Josef Suk či Bedřich Smetana.

Read More