
Stará řemesla
výukový program v interaktivní učebně
Žáci se prostřednictvím DVD seznámí s materiálem a pracovními postupy různých řemeslníků. Pracovní listy naučí děti poznávat, kdo používá které nástroje a kdo, co vyrábí. Žáci se tak dostanou v dnešní době plné moderní techniky do světa starých řemesel, např. hrnčíře, košíkáře, bednáře, ševce…
Vhodné od 3. třídy ZŠ.

Cesta do pravěku
výukový program v expozici Proti proudu času
Žáci se vydají od vlády starých Přemyslovců přes dobu bronzovou do doby kamenné k lovcům a sběračům. Prohlédnou si modely staveb a hrob skrčence, osahají si dokonalé repliky některých originálních pravěkých předmětů, které uvidí ve vitrínách. Nahlédnou do instalací žárových hrobů, vyzkouší si dobové oblečení, repliky avarské šavle a slovanskou helmu. Lze zvolit variantu programu, která upřednostňuje hravé prvky jako tkaní na hřebenovém stávku, rotační mlýnek a modelování nádob.
Vhodné od 4. třídy ZŠ.

Poklady ukryté v zemi
přednáška o životě a práci archeologa
Povídání protkané zajímavými zážitky z praxe představí postupy a metody terénního archeologického výzkumu, například leteckou či povrchovou prospekci včetně možnosti využití detektoru kovu. Archeolog František Kašpárek vysvětlí, jak se získané informace později archeolog snaží interpretovat a jak mu mozaiku poznání pomáhají doplňovat i speciální obory jako například restaurátorství, osteologie, antropologie, petrografie, atd. Samotným výsledkem zpracování poznatků z výzkumů je nakonec jejich zveřejnění v podobě výstav, přednášek, publikací, ale i v podobě modelů, replik či rekonstrukcí.
Vhodné pro 2. stupeň ZŠ.

Od prvních majitelů Pardubic po Pernštejny
výukový program v historické expozici Pardubice
Příběh města Děti se během výukového programu seznámí se jmény a erby některých majitelů Pardubic. Připomenou si známé erbovní pověsti, naučí se číst v rodokmenech a poznají pečetě. Dozvědí se něco o požárech a přestavbách města a proměnách pardubického zámku. Žáky určitě zaujmou autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí. Z doby pánů z Pernštejna uvidí děti jako největší zajímavosti pozůstatky dřevěného vodovodního potrubí, měšťanský terakotový portál nebo dochovanou koženou obuv a model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Nechybí pracovní listy. Na závěr programu si zájemci na raznici vyrazí reliéfní samolepku městské pečeti z 16. století.
Vhodné od 3. třídy ZŠ.

Poznej významné osobnosti Pardubic
výukový program v historické expozici Pardubice
Příběh města Expozice dějin Pardubic připomíná řadu významných osobností neodmyslitelně spjatých s městem. Byli jimi například arcibiskup Arnošt z Pardubic, páni z Pernštejna, stavitel železnic Ing. Jan Perner, první český letec Ing. Jan Kašpar a další. V expozici je zastupují předměty svázané s jejich životem a působením. A právě jejich prostřednictvím se žáci s těmito osobnostmi seznámí.
Vhodné od 4. třídy ZŠ.

Jan Kašpar: město, kde jsem vyrostl
výukový program k expozici Pardubice
Příběh města přiblíží historii města prostřednictvím rozhovoru slavného aviatika Jana Kašpara (v dobovém kostýmu) s reportérkou. Žáci budou mít možnost si práci reportéra také vyzkoušet. Během programu si zlepší orientaci ve městě a dozvědí se mnoho o jeho vývoji.
Vhodné pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ.