Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

1874: První Velká pardubická

Růžová linka

Spojení Pardubic a koní má dlouhou tradici, však už pánové z Pardubic si dali polovinu stříbrného koně do svého znaku.
V 19. století rovinatý charakter zdejší krajiny s četnými malými vodními toky, alejemi a remízky inspirovala důstojníky pardubického jezdectva k tomu, aby sem přenesli anglickou tradici parforsních honů, čili štvanic na jelena. První takový hon se v Pardubicích uskutečnil v roce 1841 a od té doby se hony konaly takřka každoročně až do roku 1913. Do města se sjížděla šlechtická společnost z celé monarchie a občas se dostavil i někdo z císařské rodiny. Přijížděli také hosté ze zahraničí. Šlechta v Pardubicích utrácela často horentní sumy, z čehož nejvíce profitovali místní obchodníci.

Parforsní hon – společnost, okolí Pardubic, před 1918

Parforsní hon, skupina jezdců na polní cestě, před 1918

Modrá linka

Velká pardubická steeplechase, skok jezdců přes překážku, zřejmě před rokem 1914

Jako doprovodný program parforsních honů se od roku 1856 na místním závodišti pořádaly koňské dostihy. V roce 1874 – při návštěvě císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty – se zde poprvé jel jeden z nejtěžších překážkových dostihů v Evropě – Velká pardubická. U jejího zrodu stáli urození pánové kníže Emil Fürstenberg, hrabě Max Ugarte a hrabě Oktavián Kinský. V prvním ročníku odstartovalo 14 koní, ale do cíle jich doběhlo pouze 6, vítězem se stal hřebec Fantôme. Velká pardubická se jezdí dodnes vždy na podzim, tradici přerušily jen světové války a sovětský vpád roku 1968.

Žlutá linka

ZAJÍMAVOSTI
K dostihům u Pardubic dostavuje se každého roku 68 roků starý běhoun z Hrádku. Veliké stáří nebrání mu nikterak v běhu. Nohy jeho záviděti by mu mohl dvacetiletý mladík. Neví se, že by se byl stařec kdy unavil. Chodí obyčejně bos. Jakmile spatří, že některý šlechtic vyjíždí v povoze z města, postaví se doprostřed silnice a hopkuje před povozem, utíká stále, aniž jej klusem jedoucí povoz může dohoniti. Loňského roku běžel běhoun tento z Pardubic až do Častolovic a Kostelce nad Orlicí v jednom trysku a po dvouhodinovém odpočinku opět zpět do Pardubic.
Národní listy, 1877

Nehoda rolníka. Poblíž rolnického skladiště v Pardubicích pojížděl v těchto dnech rolník p. J. Tomášek z Mateřova s koněm neobyčejně čilým. Rolník seděl na předku vozu; aby koně popohnal, šlehl bičem, ale koník vyhodil a přerazil p. Tomáškovi nohu. Zraněný dopraven byl do místní nemocnice.
Venkov, 1907