Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Peníze si do hrobu nevezmeš

Hluboké sklepení pardubického zámku láká dospělé i dětské návštěvníky na výpravu do světa peněz, pokladů a podivuhodných příběhů. V nové numismatické expozici se nejen dozví, jak se kníže Svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění. Ti šikovnější si zkusí vlastnoručně vyrazit svou minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II.

Tlustý groš z roku 1508 s motivem sv. Václava

Numizmatická expozice Peníze si do hrobu nevezmeš

Československý dvoudukát z roku 1923

Vystavuje „poklad století“
Jádro expozice tvoří trezorová místnost, ve které zazáří početný depot stříbrných denárů z počátků české státnosti, nalezený u Chýště na Pardubicku. Od svého objevení v roce 2015 stále přitahuje pozornost odborníků i veřejnosti a konečně se zde dočká stálého vystavení. V roce 2020 byl prohlášen za movitou kulturní památku České republiky. „Poklad století“ se ukrývá za trezorovými dveřmi, které lze otevřít jen pomocí speciálního kódu.

Numismatická expozice Peníze si do hrobu nevezmeš

Numismatická expozice Peníze si do hrobu nevezmeš. Foto Tomáš Kubelka.

Numismatická expozice Peníze si do hrobu nevezmeš

Dějiny české měny i dolaru
V další části nazvané Tisíciletá tradice české měny se návštěvníci seznámí s historií měnových systémů v českých zemích. A protože v českém Jáchymově ražené mince – tolary – stály také na počátku dějin všech současných dolarových měn, je i této podivuhodné cestě věnována další část expozice. Soubor platidel tolarových a dolarových měn však také vzbudil ohromný úspěch v podobě putovní výstavy Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru, a to nejen v České republice, ale také na několika místech v USA, v Mexiku a naposledy ve Francii.
Vazba na Pardubice
Kolekce mapující vývoj mincí i bankovek tolarových a dolarových měn od 16. století do současnosti má přitom přímou vazbu na Pardubice. Jan z Pernštejna, bohatý český velmož, jehož hlavní rezidencí byl pardubický zámek, razil počátkem 40. let 16. století vlastní stříbrné tolarové mince, které jednoznačně náležejí k umělecky nejzdařilejším tolarovým ražbám 16. století v celoevropském kontextu.
Součástí nové expozice je i Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, významného českého sochaře a medailéra.

On-line vstupenka

Společné vstupné do expozic, výstav a na věž.
Základní vstupné 240 Kč, snížené 150 Kč (žáci, studenti, senioři), rodinné 520 Kč.
E-vstupenka opravňuje k jednorázovému vstupu