Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Lapidárium

Od 13. 9. 2024, sklepy Zámku Pardubice

Lapidárium Východočeského muzea představuje jednu z více než 40 podsbírek spravovaných touto institucí. Rozsahem drobná kolekce předmětů z kamene a příbuzných materiálů však obsahuje řadu zajímavých architektonických, uměleckých i vzpomínkových reliktů z poměrně dlouhého časového období od středověku po 20. století.

Jádro expozice tvoří památky z 16. a 17. století, ke kterým patří nejen terakotové stavební články z doby pánů z Pernštejna, reprezentované částmi okenních a dveřních ostění, ale zejména soubor raně novověkých náhrobníků drobných šlechticů, většinou úředníků pardubického panství, a jejich rodinných příslušníků, pocházející z větší části ze zrušeného městského hřbitova u kostela sv. Jana Křtitele. K vidění jsou zde i torza románské architektury ze sakrálních objektů spadajících do sféry zaniklého opatovického kláštera, nebo naopak pamětní či náhrobní desky upomínající na významné děje a osobnosti Pardubic minulého století. Kolekce však obsahuje i některé těžko zařaditelné exponáty, jejichž přesná datace a původ nejsou zcela možné.

Předměty muzeum v minulosti získávalo různým způsobem, první přírůstky jsou spojeny s aktivitami pardubického Musejního spolku na přelomu 19. a 20. století. Některé pochází z archeologických výzkumů, většina byla získána v rámci rekonstrukcí či rušení areálů a budov v průběhu 20. a na počátku 21. století.
Lapidárium zároveň plní funkci otevřeného depozitáře.

Znak Pardubic

Lapidárium

Lapidárium

Lapidárium

Lapidárium