Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky – podzim 2023

02. listopad - 14. prosince 202318:00 - 19:00

Přednáškový sál, vstupné 50 Kč

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 50 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 500 Kč zakoupíte v pokladně muzea. Vstupenky na přednášky si můžete zakoupit i z pohodlí domova.

2. 11. 2023 od 18 hodin
KANADA v plamenech
Beautiful British Columbia
Přednáší Jan Dolanský

Britská Kolumbie oplývá množstvím přírodních krás, a tak si přídomek „překrásná“ často vkládá i do svého jména. Střídají se zde hory a roviny, severské lesy, mořské pobřeží, divoké řeky, jezera i vyprahlé kopce na jihu provincie. Během jedné návštěvy se dá obhlédnout jen malý kousek této rozlehlé země. Stále tu žije množství velké zvěře a historie „bílého muže“ je zde velice krátká. K dynamice zdejší přírody patří také lesní požáry. A ty v letošním roce nabraly nebývalého rozsahu a intenzity.

9. 11. 2023 od 18 hodin
Region Murcia
Klenot jihovýchodního Španělska
Přednáší Pavla Apostolaki

Barevný, voňavý, chutný, rozmanitý – to je region Murcia v jihovýchodním Španělsku.
S novinářkou Pavlou Apostolaki se vypravíte do pohoří Sierra Espuña, kde poznáte apoštola stromů, sněžné studně i Letadlový dům. V Pliegu se na chvíli stanete pastýřem ovčích a kozích stád a v Caravace de la Cruz zažijete zázraky. V Cartageně se vydáte za španělským námořnictvem, v La Manze za bahenními zábaly a v údolí Ricote poznáte maurskou kulturu. V lázních Archena se ponoříte do termálních pramenů mezi citroníky a v Murcii ochutnáte vynikající španělskou gastronomii. Nakonec oslavíte ve Španělsku Velikonoce a zúčastníte se tajemného procesí.

16. 11. 2023 od 18 hodin
Mongolsko
Země širých plání, pouště a hor
Přednáší Ludmila Žlábková

Putování pouští Gobi a hornatým středním Mongolskem ve stopách kočovných Mongolů, během kterého ochutnáme kumys, prožijeme svátek Nádam, pohlédneme zblízka do očí majestátních jaků, vysoko na obloze nás budou strážit orlosupi, zatímco přijmeme pozvání do jurty kočujících pastevců.
Mongolsko je zemí, o níž mnoho nevíme. Uprostřed zalidněné Evropy si málokdo umí představit, jak skutečně rozlehlá je zdejší krajina. A jak je bohatá. Na přírodní krásy i vstřícnost místních lidí. Ve dvanáctém století se tu narodil Čingischán, jeden z největších světových dobyvatelů a vojevůdců, ve dvacátém století se Mongolsko stalo druhou komunistickou zemí na světě, což přineslo chudobu, potlačování duchovna i ničení památek minulosti. Ale svobodná duše potomků Čingischána a krev nomádů zde žije dál.

23. 11. 2023 od 18 hodin
Překvapivý BALKÁN
Albánie a Černá Hora
Přednáší Tomáš Hájek

Albánii i Černou Horu spojuje mimořádně krásná hornatá krajina s ostrými štíty, průzračnými řekami a jezery a skvělými možnostmi turistiky, jakož i historická města nebo bohatá gastronomie. Albánie je zemí kontrastů bojující i nadále s odkazem tvrdého komunistického režimu. Okázalé bohatství nebo chudoba, krásné nové silnice nebo tankodromy, nádherná krajina hyzděná odpadky a betonovými bunkry působícími jako pěst na oko. Ale místní jsou na naší straně, přátelští Albánci turisty vítají!
Černá Hora je pokryta převážně hlubokými lesy, divokými řekami, kaňony a všudypřítomnými kopci. Kromě mnohdy necitlivě zastavěného mořského pobřeží zůstává nájezdům turistů spíše ukryta a nabízí skvělé možnosti k aktivní dovolené.

Překvapivý BALKÁN, foto Tomáš Hájek

Překvapivý BALKÁN, foto Tomáš Hájek

Překvapivý BALKÁN, foto Tomáš Hájek

Překvapivý BALKÁN, foto Tomáš Hájek

30. 11. 2023 od 18 hodin
KAMBODŽA
Tropický ráj s tragickou historií
Přednáší Ivo Králíček

Pojďme se společně vypravit do této exotické země. Nahlédněme do tropického ráje jihovýchodní Asie a, ochutnejme některý z tradičních pokrmů. Pojďme obdivovat jeden z největších komplexů náboženských staveb. Dotkne se nás nedávná mrazivá historie ale i současnost této země s velkým potenciálem. Povídání vychází z dvoutýdenního pobytu biologa v této zemi.

7. 12. 2023 od 18 hodin
OKAVANGO
Sedmý div Afriky
Přednáší Tomáš Grim

"Tohle by chtěl zažít každý, pochybuju, že se mi to někdy povede. Natož nafotit.“, řekl mi kamarád, který byl v Africe 19-krát, když se díval na fotky dramatu, které na promítání uvidíte také.
Deltu řeky Okavango v severní Botswaně, jeden z oficiálních „7 divů Afriky“, společně prozkoumáme ze země, ze vzduchu i pod vodou.

Okavango, foto Tomáš Grim

Okavango, foto Tomáš Grim

Okavango, foto Tomáš Grim

Okavango, foto Tomáš Grim

14. 12. 2023 od 18 hodin
MADEIRA
Ostrov věčného jara
Přednáší Barbora Čepelová

Madeira, portugalský ostrov v Atlantickém oceánu, to je kombinace celoročně příjemných teplot, bujné zeleně, vysokých útesů, strmých hor a malebných vesniček. Projdeme desítky kilometrů podél starých zavlažovacích kanálů, tzv. levád, vavřínovými pralesy, k vodopádům, i na nejvyšší horu. Nebude chybět návštěva hlavního města, a zajímavostí po celém ostrově.

Madeira, foto Barbora Čepelová

Madeira, foto Barbora Čepelová

Madeira, foto Barbora Čepelová

Madeira, foto Barbora Čepelová